Nowy numer 49/2020 Archiwum

Hiszpania u karmelitów

Ávila, znana jako miasto św. Teresy Wielkiej, jest także miejscem wyjątkowych wielkotygodniowych procesji. W Krakowie będzie można zobaczyć je na zdjęciach.

Wystawa fotografii z Hiszpanii zostanie uroczyście otwarta w Niedzielę Palmową o godz. 18 w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej (naprzeciwko Uniwersytetu Ekonomicznego). Inicjatywa jest związana ze zbliżającą się 500. rocznicą urodzin św. Teresy.

Tam, gdzie urodziła się święta karmelitanka, trwa nietypowa tradycja. Na tyle spektakularna, że warta pokazania. Wyobraźmy sobie 16 konduktów spotykających się na ulicach i placach miasta. W procesjach i Drogach Krzyżowych Hiszpanie obchodzą mury miasta. Niektórzy niosą ogromne figury pasyjne.

– Biorą w nich udział między innymi tzw. costaleros, poruszający się powoli w rytm przejmującej muzyki – opisuje o. Marian Zawada. Procesje pozostają w atmosferze średniowiecza. – Jest to jeden z przykładów religijności kastylijskiej, zakorzenionej głęboko we wspólnym przeżywaniu wartości duchowych Paschy. Pątnicze procesje organizują Zarząd Miasta i miejscowe Bractwo Wielkiego Tygodnia – wyjaśnia karmelita.

Jak mówi, UNESCO wpisało miasto Ávila na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości, a od 2005 roku rząd Hiszpanii uznał tradycje Wielkiego Tygodnia za narodową atrakcję turystyczną.

Na krakowskiej wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć z tych obchodów. Po jej otwarciu ks. prof. Wojciech Zyzak wygłosi wykład o mistyce w życiu świeckich.

Fotografie będzie można oglądać do 13 kwietnia w godz. od 9 do19 (telefoniczne zgłoszenia u portiera pod numerem 12/426 36 20).

Organizatorem wystawy oraz prelekcji jest Centrum Kultury Duchowej im. Edyty Stein.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama