Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł najstarszy kapłan archidiecezji

20 marca w wieku 93 lat zmarł w Niegowici ks. Józef Gąsiorowski. Ten długoletni proboszcz tutejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej.

Urodził się w 1920 r. w Stużnej. Jego kolegą szkolnym w gimnazjum wadowickim był Karol Wojtyła. Ta przyjaźń przetrwała aż do śmierci Jana Pawła II.

Józef Gąsiorowski wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego w 1945 r. Wraz z nim na jednym roku byli późniejsi kardynałowie Andrzej Deskur i Franciszek Macharski. Wyświęcony w 1950 r., przez 42 lata służył jako kapłan parafii niegowickiej. W latach 1972–1995 był tu proboszczem. Potem zaś pozostał w Niegowici jako rezydent, spędzając długie godziny w konfesjonale jako spowiednik.

Uroczystościom pogrzebowym 23 marca przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Żegna cię cała diecezja krakowska. Dziękujemy za to świadectwo życia gorliwego kapłana – powiedział metropolita krakowski.

Po Mszy św. strażacy z OSP w Niegowici, w asyście duchowieństwa, rodziny i licznych przyjaciół zmarłego kapłana, zanieśli trumnę z jego ciałem do grobu na cmentarzu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama