Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł Krzysztof Kozłowski

W wieku 82 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Kozłowski, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

Urodził się 18 sierpnia 1931 r. w rodzinnym majątku Przybysławice. Po ukończeniu studiów filozoficznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 1 grudnia 1956 r. został redaktorem „Tygodnika Powszechnego”.

– Był redaktorem wybitnym. Tworzyli zgrany tandem z szefem „Tygodnika” Jerzym Turowiczem. Od 1965 do 2007 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „TP”. Na nim m.in. spoczywały obowiązki użerania się z cenzurą, która bezlitośnie cięła teksty albo w ogóle je ściągała. Przez wiele lat redagował kronikarską rubrykę „Obraz tygodnia”, gdzie udawało się często przemycić w kilkuzdaniowej formie bardzo ważne wiadomości – powiedział Leszek Wołosiuk, krakowski eseista, znajomy Krzysztofa Kozłowskiego.

W latach 80. ub. wieku Kozłowski był doradcą „Solidarności”, doradzał m.in. solidarnościowcom z Nowej Huty. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989–2001 był senatorem. Po 1989 r. przyczynił się do zmian w służbach specjalnych jako wiceminister, a potem minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz 1990 r. organizator i szef Urzędu Ochrony Państwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama