Nowy numer 47/2020 Archiwum

Świat oczami filozofa

Do kin studyjnych trafił dokument „Jego oczami” – film o ks. Józefie Tischnerze.

O księdzu-filozofie opowie jego brat, Kazimierz Tischner. Profesora wspominają także przyjaciele: m.in. bp Tadeusz Pieronek i muzyk Józef Broda. Ich słowom towarzyszą plenery: Sądecczyzna, Podhale, Kraków.

Oryginalnym pomysłem reżysera, Szymona J. Wróbla, jest zrezygnowanie w filmie ze zdjęć archiwalnych. – Pokazujemy to, co pozostało po ks. Tischnerze – wyjaśniał podczas konferencji prasowej zapowiadającej 13. edycję Dni Tischnerowskich. – A pozostało to, czego chyba najbardziej chciałby ksiądz profesor: nie pomniki, a żywi ludzie, tacy jak uczniowie szkół jego imienia – dodał.

– Chciałbym, by ludzie wychodząc z tego filmu poczuli się lepiej – mówił reżyser. Nawiązując do tematu tegorocznych Dni Tischnerowskich „Szukając Nadziei” podkreślił, że film pokazuje, jak ks. Józef Tischner radził sobie z przeciwnościami codzienności, dając innym przykład optymizmu. Zaznaczył także, że chciał uniknąć zamknięcia filmu w jednej ramie: - Jest i do śmiechu i do przemyślenia – zapewnił Szymon J. Wróbel.

Spotkanie z reżyserem odbędzie się także 22 kwietnia o godz. 16. w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (ul. Bobrzyńskiego 10).

Film „Jego oczami” można zobaczyć w kinach studyjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama