Nowy numer 48/2020 Archiwum

Solna Droga Krzyżowa

100 m pod ziemią, w świecie „solnego sacrum”, jak co roku w Wielki Piątek rano, wieliccy górnicy i ich rodziny uczestniczyli w podziemnej Drodze Krzyżowej.

Skupieni, w galowych mundurach, przeszli pochylnią Barącza, w której znajdują się wyrzeźbione w lipowym drewnie stacje męki Pańskiej. Nabożeństwo poprowadził o. Ludwik Kurowski, kapelan wielickiej kopalni. Wielkopiątkowe spotkanie zakończyła modlitwa przy solnym pomniku Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi. Świąteczne życzenia złożył tam wszystkim zebranym Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli „Wieliczka”.

Niezwykły, podziemny szlak Drogi Krzyżowej, czyli „Golgota wielickich górników”, to dzieło utalentowanych górników-rzeźbiarzy – Pawła Janowskiego, Piotra Starowicza i Jacka Talapki. W każdej ze stacji znajduje się relikwia – kamień z Golgoty. Podziemna Droga Krzyżowa powstała w 2010 r. i jest częścią szlaku pielgrzymkowego „Szczęść, Boże”. Poświęcił ją kard. Stanisław Dziwisz. Droga, znajdując się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, dopełnia wystroju solnej świątyni, który poprzez piękne, wykute w soli rzeźby opowiada głównie o wydarzeniach z Nowego Testamentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama