Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Wieliczanie pamiętali

W Wieliczce i okolicach odbyły się III Dni Jana Pawła II. W 8. rocznicę jego śmierci koncertowano w kościele w Pawlikowicach, palono znicze pod wielickim pomnikiem papieża.

Wielickie Dni Jana Pawła II odbywają się od 2011 r., za każdym razem w innej miejscowości gminy. Tym razem ich centrum stał się kościół parafialny św. Michała Archanioła w Pawlikowicach. Tutaj odprawiono Mszę św. w intencji rychłej kanonizacji Jana Pawła II, zorganizowano koncert z udziałem chórów i solistów oraz wystawę poświęconych papieżowi - Polakowi  rysunków przedszkolaków z Mietniowa.

-Trzeba z bólem serca powiedzieć, że pamięć o Janie Pawle II powoli wygasa wśród Polaków. Potrzebne są więc bardzo inicjatywy, które odkrywają go nam na nowo - powiedział Ks. Roman Tupaj CSMA, proboszcz parafii pawlikowickiej, prowadzonej przez księży michalitów. Przypomniał, że Karol Wojtyła odwiedził tutejszą parafię w maju 1976 r.

Koncert papieski przed pawlikowickim ołtarzem autorstwa wybitnego rzeźbiarza Wincentego Kućmy miał bardzo ciekawy scenariusz. Najpierw wyświetlono film przedstawiający przebieg I Dni Jana Pawła II w Wieliczce. Wspomniano m. in. czynny udział w nich ks. Andrzeja Dobrzyńskiego, wieliczanina, pracującego w rzymskim Ośrodku Dokumentacji i Studiów Pontyfikatu Jana Pawła II.

Potem zaś przemówiły muzyka i słowo. Z taśmy odtwarzano fragmenty papieskich kazań z jego pielgrzymek do Ojczyzny, członkowie Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Karola Wojtyły z Pawlikowic recytowali fragmenty kazań ówczesnego metropolity krakowskiego wygłoszonych w 1976 r. w Pawlikowicach oraz przemówień Jana Pawła II.

Bardzo ciekawie skomponowano program muzyczny. Wystąpili soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, sopran i Wiesław Popiołek, tenor oraz chóry: Jana Pawła II ze Strumian (dyr. Piotr Piwko), Jubileum z Pawlikowic, Camerata z Wieliczki (dyr. Izabela Szota), Lutnia z Wieliczki (dyr. Jadwiga Szado) i pawlikowicka schola parafialna pod dyr. Niny Pernet.

Szczególne wrażenie robiło „Ojcze Nasz” w stylu cerkiewnym wykonane przez Chór Jana Pawła II, „Pokarmie naszej drogi” śpiewane przez Lutnię, „Zdrowaś Królewno Wyborna” Andrzeja Koszewskiego wykonane przez Cameratę i Chór JP II oraz zaśpiewane na końcu przez wszystkie zespoły pod dyr. Piotra Piwki (który był koordynatorem muzycznym koncertu) „Misericordias Domini”.

Szczególnie gorąco oklaskiwano śpiew Cameraty, która pod dyrekcją Izabeli Szoty śpiewała bardzo dynamicznie. Uczestnicy pawlikowickich  uroczystości papieskich mogli również zwiedzić Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Wieczorem zaś przy alei Jana Pawła II w Wieliczce odmówiono Apel jasnogórski i zapalono znicz pod pomnikiem papieża – Polaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy