Modląc się i wspominając, krakowianie obchodzili ósmą rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Przez cały dzień mieszkańcy Krakowa przychodzili pod „Okno Papieskie”, zapalali znicze i modlili się. O godz. 21.37 z wieży kościoła Mariackiego rozbrzmiały dźwięki „Barki”, jednej z ulubionych pieśni papieża.
Kard. Stanisław Dziwisz podczas wspólnej modlitwy podkreślał, że kult Jana Pawła II wciąż jest żywy. – Świat zyskał już trzeciego z kolei papieża, a cześć do papieża Polaka nie umniejsza się, co więcej wraz z wyborem nowego Ojca Świętego ludzie powrócili do Jana Pawła – mówił. Dodał, że obaj papieże mają ze sobą wiele wspólnego: – Obu cechuje prostota życia, ubóstwo, pokora a przede wszystkim całkowite oddanie ukrzyżowanemu Chrystusowi – zapewniał metropolita krakowski.
W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Eucharystią o godz. 17. rozpoczęło się modlitewne czuwanie „Papież 8 błogosławieństw”, które przygotował Ruch Światło-Życie. – Chcemy przypomnieć słowa, jakie papież zostawił nam w czasie pielgrzymki do Polski, której szczególnym tematem były błogosławieństwa – mówił przed rozpoczęciem uroczystości ks. Michał Leśniak, duszpasterz z sanktuarium. – Ten dzień tak wpisał się w naszą pamięć, że nie sposób go nie celebrować – podkreślał. Po „modlitewnym zasłuchaniu” rozpoczęła się tam adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała aż do godz. 21.37.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zorganizował w tym dniu koncert zatytułowany "Szukam Was", który odbył się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej „Chcemy w oryginalny sposób przypomnieć Jego postać i promować tego niezwykłego Polaka” – zachęcali organizatorzy. Na koncert złożyły się utwory napisane na podstawie "Testamentu" Jana Pawła II kilka lat po jego śmierci. Muzykę do nich skomponował krakowski kompozytor Bartosz Tomaszek. Natomiast autorem słów jest poeta Michał Zabłocki, którego teksty docenił i umieścił na swoich kilku płytach m. in. Grzegorz Turnau.
Rocznicę śmierci papieża Polaka uczczono także poza Krakowem. Zachęcamy do lektury naszych relacji z Wieliczki ("Wieliczanie pamiętali") oraz Podhala ("Góralska pamięć o bł. Janie Pawle II"). Polecamy także komentarz Piotra Legutki "Przypomnijmy sobie".