Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kraków Miastem Gospel

13 i 14 kwietnia, dzięki Stowarzyszeniu Gospel, zobaczymy i usłyszymy Kraków, jakiego nie znaliśmy. Dwa koncerty: Be-Live i Be-Loved, które zatrzęsą murami Małopolskiego Ogrodu Sztuki i zachwycą harmonią dźwięków, będą ucztą dla ducha i pełną wiary modlitwą.

– Podczas każdego koncertu słyszę w sercu prośbę Boga: Przekaż ludziom, że ich kocham! – wyznaje Lea Kjeldsen z krakowskiego Stowarzyszenia Gospel.

Lea kilkanaście lat temu przyjechała do Polski z Danii (gdzie prowadziła chór gospel) i połączyła siły z Darkiem Bigoszem, prezesem Stowarzyszenia Gospel. Razem chcieli stworzyć pionierską ofertę dla młodzieży niezwiązanej z żadną grupą chrześcijańską.

Początkowo spotkania odbywały się na Kazimierzu, w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. – O czym tam rozmawialiśmy? Np. o niebie. Czym ono jest, i jak sobie go wyobrażamy. Dlaczego niebo jest fajne? Bo tam jest Bóg. A jak Go poznać tu, na ziemi, i kiedy niebo może być między ludźmi? Naszą działalnością chcieliśmy pokazać, że Bóg chce być z nami w każdej chwili życia, nie tylko w kościele – opowiada Lea.

Z czasem okazało się, że jej marzenie, by krakowska młodzież poznawała Boga poprzez gospel, nabiera realnych kształtów. Ważną rolę w tym przedsięwzięciu odegrały dwie dziewczyny pracujące w staromiejskim centrum kultury: Ola Slawik i Kasia Mańko. To one przekonały dyrekcję, że warto zorganizować pierwsze warsztaty gospel. W efekcie, 4 listopada 1999 r., amatorski zespół przekształcił się w pierwszy w Polsce profesjonalny chór gospel, czyli Kraków Gospel Choir, a podczas finałowego koncertu w kościele św. Katarzyny zaśpiewało wtedy 50 osób.

Rok później chętnych do wspólnego gospelowania było cztery razy więcej. W konsekwencji podjęto decyzję o założeniu Stowarzyszenia Gospel, które nie tylko wspiera chóry gospel, ale również (od 2007 r.) jesienią organizuje Festiwal 7xGospel, który przyciąga do Krakowa miłośników gospel – muzyki, która podnosi na duchu i jednoczy tego ducha z Bogiem – z całej Polski i Europy.

– Niektórzy pytają, po co poświęcamy tak dużo czasu na śpiew. Odpowiedź jest prosta, śpiewamy o Bogu, i dla Boga. Śpiewamy, bo chcemy słyszeć Jego Słowo, i wiedzieć, że Bóg nas kocha. Podczas koncertów On nas dotyka, ale potrzeba dużo pokory, żeby to zrozumieć. Ta muzyka tylko wtedy ma sens, gdy jesteśmy otwarci na Prawdę – tłumaczy Lea Kjeldsen.

Jesienny festiwal to jednak wciąż za mało… Bo muzyką gospel warto zachwycać się przez cały rok, zwłaszcza wiosną, gdy cała przyroda budzi się do życia, a człowiek widząc jej piękno jeszcze mocniej wielbi Boga. A skoro ten, kto śpiewa, modli się (i wielbi) podwójnie, to… Gospel City czas zacząć! By modlić się i śpiewać radosną pieśń uwielbienia mógł każdy, kto tylko zechce i zjawi się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przy ul. Rajskiej 12.

Kraków Miastem Gospel   W weekend warto pojawić się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki! Materiały Stowarzyszenia Gospel To właśnie tam, na jednego scenie, wystąpi sześć chórów gospel, które powstały od początku działalności Stowarzyszenia Gospel: Kraków Gospel Choir, Joyful Voice, Soul’n'Voices, Grodzka Gospel, Saltrom Gospel Choir i DeocentriCity. Towarzyszyć im będzie zespół Faith Nation, który tworzą znakomici wokaliści i instrumentaliści z Missisipi, Teksasu i Michigan i któremu z całych sił zależy, by dzielić się z innymi ludźmi radosnym przesłaniem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.

W sobotni wieczór (o godz. 18), 13 kwietnia, podczas koncertu „Be Live”, usłyszymy muzyczne wyznanie wiary każdego z zespołów (wystąpią oddzielnie). Wiary, która może być siłą napędową życia, ale często także wyzwaniem…

W niedzielny wieczór, 14 kwietnia (również o godz. 18), podczas koncertu „Be-Loved” scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki zapłonie ogniem niezwykłym… Niezwykłym, bo to ognień Miłości. Hasło „Be-Loved” nawiązuje do słów zaczerpniętych z listu św. Pawła do Galatów: „Wiara działa przez miłość”, a koncert będzie fascynującą kontynuacją sobotniego wieczoru. Na scenie znów pojawi się sześć zespołów, ale tym razem artyści wystąpią razem, tworząc monumentalny chór, który wyśpiewa opowieść o potędze Bożej dobroci i miłości. W ten symboliczny sposób ukażą nam wiarę, która wyraża się w miłości i jedności – ponad wszelkimi podziałami. Koncert będzie owocem kilkumiesięcznych przygotowań (muzycznych i duchowych), zakończonych warsztatami krakowskich chórzystów, poprowadzonymi przez „Faith Nation”.

Nie zastanawiaj się więc: przyjdź, ogrzej się ciepłem i sam stań się jak płomień!

Bilety na koncerty (w cenie 25 zł) można nabyć w Księgarni Muzycznej „Paganini” (ul. Batorego 19, czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 17.30) oraz w siedzibie Stowarzyszenia Gospel (ul. Daszyńskiego 15a/10, tel. 609 413 202, biuro@gospel.com.pl).

Uwaga! Bilety można rezerwować, odbiór godzinę przed koncertem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy