GN 24/2018 Archiwum

Misja krakowskich sów

Dwa puszczyki uralskie, które wiosną 2012 roku wykluły się w krakowskim zoo pomogą w przywróceniu tego gatunku w Austrii.

Sowy z Krakowa utworzą pary hodowlane, a ich potomstwo wejdzie w skład dziko żyjącej populacji.

Program reintrodukcji, prowadzony przez Research Institute of Wildlife Ecology przy Uniwersytecie Weterynaryjnym w Wiedniu ma na celu przywrócenie obecności populacji puszczyka uralskiego na terenach ich dawnego występowania w północno-wschodnich Alpach. Ma to również pomóc w utworzeniu pomostu pomiędzy populacją południową – w Słowenii i Włoszech oraz północną  – w Niemczech i Czechach.

Do tej pory, w latach 2009 – 2012 wypuszczono na wolność 127 osobników. Każdy z ptaków zaopatrzony został w nadajnik radiowy. Część z nich już przystąpiła do lęgów – w roku 2012 stwierdzono obecność 11 gniazd i 30 piskląt, które wykluły się w warunkach naturalnych.

Puszczyki uralskie zniknęły z austriackich lasów w połowie XX wieku. Przyczyną były polowania oraz zniszczenia naturalnych siedlisk tych sów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma