Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Wojenne Requiem

250 muzyków wykonało w kościele św. Katarzyny „War Requiem” B. Brittena.

Taka jest wymowa dzieła angielskiego kompozytora, przeciwnika wojen i służby wojskowej. Wykonali je Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej oraz Trinity Laban Chamber Orchestra, wystąpili przed bardzo liczną publicznością wykonując „Wojenne Requiem”, czyli dzieło angielskiego kompozytora, Benjamina Brittena. Ten monumentalny utwór to znak protestu przeciwko wojnom i przemocy na świecie.

Dyrygowali Colin Metters i Rafał Jacek Delekta. Śpiewali też soliści: Olga Rusin, Craig Jackson oraz Morgan Pearse. Pasję wykonawców odczuwało się w każdym takcie utworu. Słychać też było, że język muzyki współczesnej to także język młodych artystów: dużo dynamizmu, kulminacji z kotłami, gongai, instrumentami blaszanymi. Był też nastrój bólu i refleksji, zwłaszcza na początku koncertu. Bo „War Requiem” rozpoczyna się żałobnymi dźwiękami dzwonów i żałobnym śpiewem.

Pobrzmiewały także odgłosy wojny, zwłaszcza w partiach perkusji. Wśród wykonawców pojawiały się głosy, że to dzieło trudne i wymagające, także od słuchacza. Jednak – jak stwierdziła jedna z chórzystek – warto, choćby dlatego, poznać ten utwór.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy