Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wojenne Requiem

250 muzyków wykonało w kościele św. Katarzyny „War Requiem” B. Brittena.

Taka jest wymowa dzieła angielskiego kompozytora, przeciwnika wojen i służby wojskowej. Wykonali je Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej oraz Trinity Laban Chamber Orchestra, wystąpili przed bardzo liczną publicznością wykonując „Wojenne Requiem”, czyli dzieło angielskiego kompozytora, Benjamina Brittena. Ten monumentalny utwór to znak protestu przeciwko wojnom i przemocy na świecie.

Dyrygowali Colin Metters i Rafał Jacek Delekta. Śpiewali też soliści: Olga Rusin, Craig Jackson oraz Morgan Pearse. Pasję wykonawców odczuwało się w każdym takcie utworu. Słychać też było, że język muzyki współczesnej to także język młodych artystów: dużo dynamizmu, kulminacji z kotłami, gongai, instrumentami blaszanymi. Był też nastrój bólu i refleksji, zwłaszcza na początku koncertu. Bo „War Requiem” rozpoczyna się żałobnymi dźwiękami dzwonów i żałobnym śpiewem.

Pobrzmiewały także odgłosy wojny, zwłaszcza w partiach perkusji. Wśród wykonawców pojawiały się głosy, że to dzieło trudne i wymagające, także od słuchacza. Jednak – jak stwierdziła jedna z chórzystek – warto, choćby dlatego, poznać ten utwór.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma