Nowy numer 25/2018 Archiwum

Od Kells do Krakowa

– Jak to dobrze, że istnieje kaligrafia! – mówią nauczyciele, których uczniowie uczestniczą w warsztatach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Kaligraficzne. Najbliższe warsztaty rozpoczną się już 22 kwietnia.

"Księga z Kells" – opactwa położonego w hrabstwie Meath w Irlandii – nazywana również "Ewangeliarzem Świętego Kolumbana" (zawiera wszystkie cztery Ewangelie) to autentyczny manuskrypt z 800 r., znany na całym świecie z pięknych iluminacji wykonanych przez celtyckich mnichów. O tym, jak ciężką pracę wykonali przed wiekami ci mnisi, będą się mogły przekonać dzieci z krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, które wezmą udział w akcji „Z Kells do Krakowa”, czyli warsztatach zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Kaligraficzne oraz Szkołę Kaligrafii, Iluminatorstwa i Nauk Pokrewnych. Warsztaty z okazji Światowego Dnia Książki odbędą się od 22 do 26 kwietnia w klasztorze oo. karmelitów na Piasku.

W ramach akcji przeprowadzonych zostanie 15 lekcji z uczniami szkół podstawowych. Zajęcia będą się składały z dwóch części – zwiedzania skarbca i krużganków z kustoszem i lekcji iluminatorstwa. Warsztaty będą miały dwa poziomy trudności dostosowane do wieku uczestników, których zadaniem będzie stworzenie własnej strony inkunabułu – powielany wzór będzie kartą wydrukowaną przez Tadeusza Grajpla, odtwórcę prasy drukarskiej Gutenberga i znanego drzeworytnika. Uczniowie przygotują ozdobny inicjał do wydrukowanej karty, młodsi posiłkować się będą odbitkami wyrzeźbionych przez T. Grajpla klocków z historycznymi wzorami. Malować będą w sposób historyczny, technikami wodnymi, wykonają ponadto złocenia płatkami szlagmetalu. Uczestnicy spróbują także swoich sił w pisaniu pismami gotyckimi, a chętne klasy zostaną zaproszone do kina „Agrafka” na specjalny pokaz filmu „Księga z Kells”.

Szkoły, które chciałyby jeszcze zapisać się na warsztaty „Z Kells do Krakowa”, mogą zgłaszać się do Anny i Grzegorza Barasińskich, założycieli Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, pisząc pod adresem: biuro@kaligraf.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 669 337 438.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma