Nowy numer 24/2018 Archiwum

Relikwiarz św. Piotra na aukcji

Relikwie apostoła wyceniono na 1500 zł. Zostaną 18 maja wystawione na aukcji Krakowskiego Antykwariatu Naukowego.

Malutki relikwiarz zawiera fragment kości św. Piotra. Potwierdza to oprawiony wraz z nim certyfikat, wystawiony 8 lutego 1766 r. przez kardynała prezbitera Marcusa Antoniusa, wikariusza generalnego Kurii Rzymskiej.

– To ciekawe świadectwo kultu relikwii. Dowodzi jego dużego rozpowszechnienia. Nie jest to bowiem wielki, kosztowny relikwiarz, lecz relikwiarzyk, jakich było tysiące. Mógł wisieć na ścianie jakiegoś małego kościółka albo prywatnej kaplicy szlacheckiej – mówi Jarosław P. Kazubowski, krakowski historyk sztuki.

Sporo takich pamiątek dostało się w ręce kolekcjonerów prywatnych po tym, jak rząd austriacki kasował masowo pod koniec XVIII wieku kościoły i klasztory znajdujące się na terenach ziem polskich będących pod zaborem Wiednia. Nie były jednak dotąd sprzedawane na aukcjach antykwarycznych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma