Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jubileusz historyków

Krakowscy historycy świętowali stulecie oddziału swego Towarzystwa. Debatowali z tej okazji w Pałacu Krzysztofory.

Polskie Towarzystwo Historyczne powstało we Lwowie w 1886 r., zaś jego krakowski oddział utworzono w 1913 r.

- W auli Collegium Novum zebrało się wówczas 76 uczonych. Prezesem koła wybrano Fryderyka Papèe, wiceprezesem Wacława Tokarza, zaś sekretarzem Władysława Konopczyńskiego. Prócz tych wybitnych uczonych, współzałożycielami byli także ich nie mniej wybitni koledzy: Franciszek Bujak, Oskar Halecki i Wacław Sobieski - powiedział prof. Krzysztof Zamorski, obecny prezes krakowskiego oddziału PTH.

Z okazji jubileuszu historycy zebrali się w Sali Fontany Pałacu Krzysztofory, który jest gmachem głównym Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wręczył przedstawicielom Towarzystwa odznakę „Honoris Gratia” przyznawaną za zasługi dla miasta.

- Jesteśmy towarzystwem łączącym od lat wysiłki różnorodnych historyków: od badaczy, wykładowców uniwersyteckich, przez archiwistów, bibliotekarzy, nauczycieli aż po pasjonatów przeszłości. Głowna rolą historyków prócz badań jest także odpowiedni wybór i przekaz faktów, które oddziaływają na przyszłe pokolenia – powiedział prof. Majchrowski, który również jest członkiem PTH.

Prof. Halina Florkowska-Francić została Członkiem Honorowym Towarzystwa, zaś profesorowie: Michał Pułaski i Henryk Żaliński zostali uhonorowani dyplomami za aktywna działalność.

-To świetna okazja do wymiany myśli  przez historyków z różnych środowisk. Ja np. wyszłam ze środowiska historycznego krakowskiej WSP. Moim mistrzem był prof. Michał Rożek, pod którego kierunkiem napisałam pracę o mecenacie ks. Jacka Łopackiego, archiprezbitera kościoła Mariackiego - powiedziała o spotkaniu w Krzysztoforach Barbara Polak-Mikunda, nauczycielka historii w XI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Krakowski oddział PTH przyznaje m. in. prestiżowe nagrody: im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego - za prace dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej, im. Tadeusza Słowikowskiego - dla najlepszego nauczyciela historii, oraz Pro Historia Polonorum - dla dzieła zagranicznego badacza dotyczącego historii Polski. Z inicjatywy prof. Andrzeja Chwalby organizuje również zjazdy zagranicznych badaczy historii Polski.

Spotkanie w Krzysztoforach stało się okazją do poważnych debat na temat międzynarodowej współpracy PTH na tle polskiej polityki historycznej oraz miejsca nauczania historii w szkole.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma