Nowy numer 33/2018 Archiwum

Mali dziennikarze na podium

Zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Bez tytułu”, wydawanej w Szkole Podstawowej nr 1 w Cichem, został po raz kolejny nagrodzony w najstarszym i najważniejszym Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Szkolnych "Forum Pismaków". Mali dziennikarze zajęli III miejsce wśród setki innych tytułów.

Tym razem finał konkursu odbywał się w Gdyni i został poprzedzony warsztatami dla uczniów i ich opiekunów. Odbyły się one w Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie członkowie Fundacji "Nowe Media" zapoznali małych żurnalistów i ich opiekunów z ciekawymi tematami. Był też czas na zwiedzanie Trójmiasta.

Organizatorzy sprawili wszystkim nie lada niespodziankę. Z najlepszymi szkolnymi redakcjami spotkali się Ewa Drzyzga z TVN oraz Dariusz Rosiak z „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia. Opowiadali o tajnikach dziennikarstwa, podpowiadali młodym żurnalistom, jak np. przeprowadzić dobry wywiad. – Trzeba unikać sztampowych pytań. Tak, aby nie zniechęcić swojego rozmówcy, niezależnie od tego, kto nim będzie. Każdego trzeba traktować z taktem i szacunkiem – podkreślała E. Drzyzga.

W gali finałowej "Forum Pismaków" wzięła udział Gabriela Szulik, redaktor naczelna „Małego Gościa Niedzielnego”.

Redakcja gazetki „Bez tytułu” już od kilku lat bierze udział w najważniejszym konkursie szkolnych mediów i jest w czołówce najlepszych gazetek. Obecnie szkolne pismo to miesięcznik, liczący od 8 do 16 lub 20 stron. Jest czarno-biały, a drukowany jest w nowotarskich drukarniach.

Oprócz aktualności szkolnych, mali dziennikarze podejmują wiele ciekawych problemów w cyklu „temat numeru”. W jego ramach gościli niedawno na Kasprowym Wierchu i rozmawiali z dyrektorem obserwatorium astronomicznego. Na łamach gazetki, już drugi raz, organizowany jest konkurs z jedną z firm lotniczych, w którym do wygrania jest darmowy przelot samolotem na trasie Kraków–Gdańsk–Kraków.

Gazetka ukazuje się nieprzerwanie od 1994 r. Inicjatorem jej powstania była ówczesna dyrektor szkoły Maria Ramska. Na jej łamach gościł m.in. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Mali dziennikarze poznają też tajniki Telewizji Polskiej, radia RMF FM. Na swoim koncie mają ponadto wywiady z aktorami z nieemitowanego już serialu „Plebania”. Co roku redagują „Tygodniczek w Tygodniku” – specjalny dodatek do „Tygodnika Podhalańskiego”. W jego ramach ukazał się m.in. wywiad z rzecznikiem krakowskiej kurii ks. Robertem Nęckiem. Artykuły małych dziennikarzy zamieszcza także miesięcznik „Głos Serca” parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Mali górale współtworzą tam strony poświęcone dzieciom.

Pod adresem www.czarny-dunajec.pl/377/gazetki_szkolne gazetkę można przeczytać w formacie PDF. Szkolne czasopismo zamieszcza też na swojej stronie Urząd Gminy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma