Przy Franciszkańskiej 3 można już oglądać wystawę zdjęć fotoreporterów „Gościa Krakowskiego”.
Tysięczny numer krakowskiego wydania GN ukazał się w roku, gdy cały „Gość Niedzielny” świętuje 90-lecie swojego istnienia. Ten podwójny jubileusz uczciliśmy specjalną wystawą fotograficzną „Kościół krakowski w obiektywie »Gościa Niedzielnego«”.
Na 25 planszach znalazły się zdjęcia fotoreporterów „Gościa”: Romana Koszowskiego, Grzegorza Kozakiewicza, Marka Piekary, Henryka Przondziony, Adama Wojnara i Józefa Wolnego.
Wybrać zestaw fotografii spośród tysięcy zdjęć wykonanych przez prawie 20 lat działalności GN w Krakowie nie było łatwo. – Chcieliśmy na tej wystawie pokazać żywy Kościół. Skoro tak, musiały to być zdjęcia zróżnicowane i pod względem tematów, i klimatu – mówi Piotr Legutko, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa”.
Wyjaśnia, że trafiły tu zarówno fotografie-ikony, dokumentujące ważne wydarzenia historyczne i podniosłe uroczystości, jak i bardziej anegdotyczne – ukazujące codzienność. – To wszystko pokazuje, że Kościół krakowski nie jest skostniały, ale żywy! – zapewnia szef „Gościa Krakowskiego”.
Uroczyste otwarcie wystawy na dziedzińcu krakowskiej kurii metropolitalnej odbyło się w sobotę, 11 maja. – Bardzo się cieszę, że ta wystawa może być prezentowana właśnie tutaj. To jest miejsce niezwykle ważne nie tylko dla Krakowa – mówił ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.
Zarówno on, jak i gospodarz miejsca – kard. Stanisław Dziwisz podkreślali, że GN nie jest już tylko gościem, ale domownikiem w archidiecezji. Metropolita krakowski przypomniał również słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Naród, który traci pamięć – ginie”. - Dobrze, że nie tracimy tej pamięci, że ją utrwalamy, także na tych obrazach i w podpisach do nich. To jest wielka historia – tłumaczył kardynał.
Dziękował on redakcji za zainteresowanie życiem Kościoła krakowskiego, który – jak podkreślił – jest dynamiczny i dla wielu może być wzorcowy. – Macie dużo do roboty, żeby to wszystko objąć, pokazać, zachować, ale też zachęcić do pracy duszpasterskiej i społecznej – przyznał kard. Stanisław Dziwisz.
Po otwarciu wystawy członkowie redakcji, współpracownicy, przyjaciele i czytelnicy „Gościa Krakowskiego” zebrali się na Mszy św. w kościele oo. franciszkanów. Ks. Marek Gancarczyk podczas kazania dziękował za pracę obecnym na mszy dziennikarzom z krakowskiego oddziału i wspomniał tych, którzy już zmarli: Pawła Migasa i ks. Stanisława Tkocza (redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, który podjął decyzję o utworzeniu oddziału w Krakowie). – Oby Pan ich pracę przyjął, pobłogosławił i pomnożył – mówił.
– Jeśli jest taka wola, jeśli będzie to służyć dobru innych i naszemu dobru, to niech to dzieło się rozwija zgodnie z wolą Bożą i rośnie do prawdziwie wielkich rozmiarów – życzył redaktor naczelny GN.