Jaką rolę odgrywa mądrość w mediach - będą zastanawiali się 16 i 17 maja dziennikarze i medioznawcy podczas konferencji na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
– We współczesnej mediasferze jest ogromny potencjał wiedzy, informacji, mądrości, która służy człowiekowi i dobru wspólnemu, ale istnieje także wiele absurdów, przekazów i treści, które nie mieszczą się w kategorii mądrości – tłumaczy wybór tematu konferencji ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII. – Chodzi o to, by dostrzec zjawiska negatywne, ale nie zatrzymywać się na nich, lecz popatrzeć na potencjał mądrości, potencjał tego, co ważne dla rozwoju intelektualnego człowieka, dla rozwoju cywilizacji informacyjnej – dodaje.
Podczas konferencji zaplanowano ponad 50 wykładów i prelekcji podzielonych na sekcje tematyczne. Obejmą one zarówno samą treść przekazu medialnego, jak i problematykę obecności mediów w sferze publicznej oraz tego, jak powinny one działać, by służyć mądrości. Konferencja ma połączyć dwa punkty widzenia – refleksję naukową oraz spojrzenie praktyczne, dziennikarskie. Dlatego w programie znalazły się dwie debaty. Pierwsza z nich dotyczyć będzie rozumienia i mądrości w mediach, punktem wyjścia drugiej będzie publikacja „Pilnowanie strażników” autorstwa red. Macieja Iłowieckiego, wieloletniego członka Rady Etyki Mediów.
Konferencje podejmujące zagadnienia związane z etyką mediów i pracy dziennikarskiej organizowane są na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie cyklicznie. – Dziennikarz, który lekceważy zasady etyczne, nie jest profesjonalistą – wyjaśnia ks. prof. Michał Drożdż, podkreślając, że to nie prawne struktury, ale właśnie etyka powinna być tym, co powstrzymuje dziennikarzy przed przekraczaniem kolejnych granic nierzetelności.
Szczegółowy program konferencji można pobrać ze strony internetowej Uniwersytetu Papieskiego.