Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zielone drzwi do katedry

Zdecydowano, że drzwi do katedry na Wawelu będą miały ciemnozielony, malachitowy kolor - dokładnie taki, jak w średniowieczu.

O decyzji poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który sfinansuje prace przy katedralnych drzwiach. Mowa o wrotach od strony południowej, które prowadzą do transeptu świątyni.

- Czarny kolor drzwi katedralnych przyjmowano dotąd jako oczywisty. W trakcie rozpoczętych w ubiegłym roku prac konserwatorskich odnaleziono jednak na rozmontowanych okuciach ślady trzech rodzajów farby zielonej. Najbardziej szlachetna i zapewne najstarsza warstwa była wykonana na bazie malachitu. Zieloną barwę drzwi potwierdzają XVII-wieczne źródła pisane. W sytuacji, gdy dwie niezależne metody badawcze stwierdzają to samo, postanowiono przywrócić drzwiom ich historyczną barwę - wyjaśnił prof. Jan Ostrowski, konserwator zabytków Wawelu i zastępca przewodniczącego SKOZK.

Również proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Zdzisław Sochacki nie kryje zadowolenia z tego, że wrota odzyskają wygląd sprzed wieków. - Bardzo się cieszę, że dzięki wysiłkom konserwatorów poznaliśmy prawdziwą kolorystykę zabytku i do takiej teraz on powróci - mówi.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzwi po renowacji powinny wrócić na swoje miejsce na przełomie czerwca i lipca. Prawdopodobnie w przyszłym roku do pracowni konserwatorskiej trafią główne drzwi do katedry, znajdujące się od strony zachodniej.


O konserwacji wawelskich wrót pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Zachęcamy do lektury tekstu "Odnawiają drzwi katedralne" oraz obejrzenia galerii zdjęć.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma