Nowy numer 24/2018 Archiwum

Będzie pomnik Armii Krajowej

Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Armii Krajowej. Stanie w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie.

Inicjatorem i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Do realizacji wskazano projekt zespołu w składzie: Aleksander Smaga – Wiedeń, Gilles Chardayre – Wiedeń, Izabela Auner-Kargól – Wiedeń/Kraków, Hannah Luegmeyer – Wiedeń, Ursula Wieser – Paryż, Janusz Kołodziejczyk – Wadowice, Daniel Prost - University of Applied Arts Vienna. Wyłoniono go dopiero w trzecim etapie konkursu na projekt pomnika.

- Z uwagi m.in. na miejsce, w którym ma stanąć pomnik, kilkuetapowa droga dochodzenia do rezultatów była jednak słuszna – powiedział  prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta.

Sąd konkursowy uznał, że zaprezentowana przez zwycięski zespół projektowy „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. «wstęgą pamięci» w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”.

Jednym z ciekawszych elementów pomnika będzie pięćdziesięciometrowa kolumna świetlna, symbolizująca poległych w walce żołnierzy Armii Krajowej. Znajdzie się także miejsce na kamienną trybunę, przydatną w trakcie mających się tu odbywać uroczystości patriotycznych.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

Warto dodać, że będzie to już drugi w tej okolicy pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej. Przy ul. Powiśle stoi bowiem bardzo udany artystycznie pomnik Polski Walczącej projektu Bronisława Chromego, przedstawiający dwa sczepione ze sobą orły.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma