Szkoła podstawowa i gimnazjum w podkrakowskiej wsi Kamień (gm. Czernichów), otrzymały imię ks. Stanisława Słotwińskiego CRL (1828-1905), opata krakowskiego klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich.
W kościele parafialnym p.w. Opieki Matki Bożej w Kamieniu poświęcono 25 maja sztandar szkół, z umieszczonym na nim wizerunkiem patrona. - Będzie znakiem łączącym wspólnotę szkolną. Dla nas, kanoników regularnych, nadanie tutejszej szkole imienia naszego współbrata, jest wielkim wydarzeniem - powiedział ks. Marian Szczecina CRL, wizytator Polskiej Prowincji Kanoników Regularnych Laterańskich.
Po Mszy św. i poświęceniu sztandaru szkolnego, mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście przeszli do siedziby szkół. Tu odbyła się uroczystość nadania imienia, przekazania sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnej oraz odsłonięcia tablicy z nową nazwą kamieńskich placówek oświatowych.
- Nadanie szkołom imienia i ufundowanie sztandaru to ważny moment w historii naszej placówki. Bo dobre imię to najlepsze dziedzictwo - stwierdziła Renata Bylica, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kamieniu. Uczniowie szkół złożyli przyrzeczenie na sztandar szkolny.
Imię ks. Słotwińskiego nadano szkołom w Kamieniu uchwałą Rady Gminy Czernichów. Starania o nadanie szkołom kamieńskim patronatu trwały od 2011 r. W tym czasie uczniowie zapoznawali się bliżej z postacią swego przyszłego patrona.
Była to zaś postać zasłużona nie tylko dla Kościoła w Polsce, lecz także dla Kamienia.
Urodzony na Lubelszczyźnie, wstąpił tam do zgromadzenia kanoników regularnych. Z powodu zaangażowania w tajne nauczanie dzieci, musiał uchodzić przed spodziewanymi represjami władz carskich. Studiował teologię w Krakowie, Paryżu i Rzymie. W Paryżu zetknął się z wybitnymi przedstawicielami emigracji polskiej: ks. Adamem Czartoryskim, Adamem Mickiewiczem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Piotrem Semenenką.
W 1857 r. został przełożonym klasztoru kanoników regularnych przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. Kierował nim przez 36 lat. W 1861 r. klasztor został podniesiony do godności opactwa, pierwszym zaś opatem został ks. Słotwiński. Uporządkował stosunki własnościowe zgromadzenia, zdynamizował jego działalność duszpasterską, angażował się w działalność stowarzyszeń religijnych i społecznych, przyjaźnił z artystami m. in. Juliuszem Kossakiem i Heleną Modrzejewską.
W należącej od 1409 r. do kanoników regularnych wsi Kamień (do dziś prowadzą tu parafię, kierowaną przez ks. Piotra Adamusa CRL), nie tylko dbał o sprawy duszpasterskie, lecz także założył szkołę oraz przyczynił się do modernizacji dróg.
- We wrześniu 1866 r. otworzył we wsi szkołę prywatną. Nauczycieli utrzymywał z funduszy klasztornych. Dzieci uczyły się w izbie budynku dworskiego, a ich pierwszym nauczycielem był Wincenty Mędrela. Do 1887 r. szkoła była prywatna i chociaż Słotwiński starał się, by miała status powszechnej, jego wnioski wciąż odrzucała Rada Szkolna Okręgowa w Krakowie. Zamierzony cel udało się osiągnąć dopiero w 1887 r. Z dniem 1 września szkoła w Kamieniu otrzymała status szkoły powszechnej ludowej jednoklasowej i czterooddziałowej. Kierownikiem i nauczycielem takiej szkoły został Władysław Lisowski - wyjaśniła Magdalena Bylica, nauczycielka z Kamienia.