Wezwanie do pokoju

„Kościół wyrasta od Jezusa, nie od cywilizacji” - mówił prof. Jan Prokop podczas konferencji „Christianistas i walka cywilizacji”, która w piątek odbyła się w Krakowie.

W krakowskiej siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności zebrała się prawdziwa elita naukowa. Konferencji przewodniczył prof. Andrzej Zoll, referat wygłosił prof. dr hab. Jan Prokop - romanista i polonista, członek koresp. PAU.

W panelowej dyskusji wzięli udział: ks. dr  hab. prof. Józef Bremer SJ, prof. Leopold Zgoda - filozof i etyk, przewodniczący Akademii Solidarności, Andrzej Madej - prezes Fundacji Konkursu Pro Publico Bono, założyciel Stowarzyszenia 10 Czerwca, Waldemar Rataj - członek Rady Fundacji Pro Publico Bono oraz dr Jan Grzywacz - tłumacz.

Dyskutowano o problemie wielokulturowości i różnorodności cywilizacji świata w odniesieniu do powszechności Kościoła katolickiego. - Kościół powszechny zwraca się ku wszystkim cywilizacjom z wielojęzykowym przesłaniem miłości bliźniego. Kościół działa - wbrew wielu mitom - ponad historycznymi i geograficznymi formami cywilizacji - mówił prof. Jan Prokop.

Najważniejszą konsekwencją tych konkluzji jest wezwanie do pokoju. Prof. Prokop przypomniał fragment przemówienia papieża Pawła VI  do Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych 4 października 1965 roku: „Nigdy więcej jedni przeciwko drugim. Nie trzeba długich przemówień dla wskazania najwznioślejszego celu waszej instytucji. Wystarczy przypomnieć, że krew milionów ludzi, że bezsensowne masakry i straszliwe ruiny uprawomocniają pakt wiążący was przysięgą, która musi zmienić przyszłą historię świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”.

26 sierpnia 1989 roku w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej do tych słów nawiązał papież Jan Paweł II w Liście do Konferencji Episkopatu Polski na 50-lecie wybuchu II wojny światowej.

Spotkanie odbyło się w ramach seminariów Akademii Oświęcimskiej - cyklu otwartych debat społecznych, które odbywają się regularnie co miesiąc w krakowskim oddziale Polskiej Akademii  Umiejętności.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..