Nowy numer 17/2024 Archiwum

Symfonicznie o Pileckim

Hip-hop i muzyka symfoniczna – takiego połączenia słuchaliśmy podczas wyjątkowego koncertu poświęconego rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wielkiemu polskiemu bohaterowi i patriocie, zamordowanemu przez komunistów.

W klubie „Rotunda” wystąpił Tadeusz „Tadek” Polkowski, który zaprezentował utwory utrzymanego w klimacie patriotycznego rapu, a także „Krakowska Młoda Filharmonia” i chór „Psalmodia”.

Koncert miał być lekcją historii i patriotyzmu – w muzyczny, nietypowym wydaniu. Utwory Tadka z płyty „Niewygodna prawda”, pianista Marek Pawełek zaaranżował dla orkiestry symfonicznej. Był więc bardzo zaangażowany emocjonalnie rap i hip-hop (w takiej wersji wysłuchaliśmy m.in. „Elegii o chłopcu polskim”) i dodające dramatyzmu i wzniosłości partie chóru i orkiestry, którą dyrygował Tomasz Chmiel. Zaśpiewali także soliści: Anna Suvorowa, Maciej Drużkowski i Mateusz Prendota.

Gwiazdą wieczoru, jak usłyszeliśmy na początku koncertu „Czemu mnie o Tobie w szkole nie uczyli?”, był rotmistrz Witold Pilecki – bohater zamordowany przez komunistów strzałem w tył głowy i pochowany w bezimiennym grobie.

– Pomijając jego zasługi w czasie wojny polsko-bolszewickiej, okresie międzywojennym, powstaniu warszawskim, człowiek ten zrobił coś, czego nie zrobił nikt inny na świecie – na ochotnika poszedł do obozu zagłady w Oświęcimiu – mówią organizatorzy dodając, że trzeba o tym przypominać, bo wciąż są ludzie, którzy postać Pileckiego chcą z pamięci społeczeństwa wymazać.

– Jak widać, prawda o takich bohaterach jest nadal niewygodna. Ale przede wszystkim prawdą możemy walczyć z wieloma kłamliwymi publikacjami, które ukazują się w mediach – zauważa Tadeusz „Tadek” Polkowski – Tych, którzy mówią o prawdzie, najłatwiej zaszufladkować. My jednak powinniśmy być dumni z tego, co zrobił Pilecki i o prawdę walczyć – dodaje.

– Człowieka, który przez tak długie lata był ukrywany przez władze, trzeba pokazywać w prawdzie. Także wartości, o które walczy dla drugiego człowieka i dla Ojczyzny. Pilecki może być wzorem dla dzisiejszej młodzieży – podkreśla o. Andrzej Pająk OFM, kapelan środowisk niepodległościowych, Związku Żołnierzy AK i Sybiraków.

25 maja w kościele Mariackim odprawiona została również Msza św. w intencji spokoju duszy rotm. Pileckiego, a następnie odbył się marsz z Rynku do Parku Jordana, upamiętniający postać Pileckiego.

Gościem specjalnym uroczystości była córka rotmistrza – Zofia Pilecka-Optułowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy