Nowy numer 3/2019 Archiwum

Dobroczynność nagrodzona

Jerzy Donimirski został uhonorowany tytułem Filantropa Krakowa. Architekta, przedsiębiorcę, pomysłodawcę Opłatka Maltańskiego, nagrodzono za najciekawszą formę i efektywność dobroczynności.

Wraz z nim tegoroczne tytuły Filantropa Krakowa otrzymali: Fundacja Buma im. Jacka i Piotra Michalskich oraz Grzegorz Piątek. Wraz z dyplomami wręczono im. kopie bereł Królowej Jadwigi.

Tytuły filantropa przyznaje Bractwo Filantropii powołane przez Prezydenta Miasta Krakowa.

- Działalność dobroczynna jest jedną z najważniejszych sfer naszego życia społecznego. Dzięki tej honorowej nagrodzie staramy się wyciągać z cienia ludzi, którzy przeznaczają swoje pieniądze i wysiłki organizacyjne na działalność dobroczynną - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

- To dzięki wam, drodzy państwo, Kraków nie jest tylko zbiorem mieszkańców lecz także żywą społecznością - wtórował mu Bogusław Kośmider, przewodniczący Bractwa Filantropii oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Organizowany od 2002 r. pod patronatem kardynałów: Macharskiego i Dziwisza oraz prezydenta Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich Opłatek Maltański jest niezwykłą formą pomocy ubogim rodzinom.

Nie jest tylko miejscem wydawania paczek świątecznych, lecz także miejscem wieczerzy wigilijnej, gdzie wspólnie się modli wraz z miejscowym proboszczem, śpiewa kolędy, składa życzenia.

Każdy z zaproszonych otrzymuje odręcznie zaadresowane zaproszenie, wydrukowane na eleganckim papierze. Jerzy Donimirski był nie tylko pomysłodawcą takiej formy dobroczynności, lecz również zaangażował w nią swoje środki finansowe i namówił do współuczestnictwa innych dobrodziejów.

- Opłatek Maltański jest wyrazem nie tylko materialnego, lecz także duchowego wsparcia dla ubogich. Czują się docenieni, wydobyci z zapomnienia. Teren naszego działania się rozszerza. Po Krakowie, Opłatki Maltańskie są teraz organizowane również w: Chrzanowie, Katowicach, Myślenicach, Wadowicach i Wieliczce. Jestem rad, że przyznając tytuł Filantropa Krakowa doceniono ciągłość działań dobroczynnych Zakonu Kawalerów Maltańskich, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 900. lecia istnienia -  powiedział J. Donimirski.

Fundację Buma uhonorowano za wybudowanie domu jednorodzinnego dla 8 dzieci, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie oraz wspieranie bieżących działań tego stowarzyszenia.

Grzegorz Piątek, kolejny tegoroczny Filantrop Krakowa, jest absolwentem AGH, konstruktorem robota rehabilitacyjnego kończyn dolnych. Na wykonanie prototypu wykorzystał swoje oszczędności i zaciągnął kredyt, w sumie 50 tys. zł. Potem zaś skonstruowane urządzenie przekazał nieodpłatnie dla rehabilitacji bliźniaków chorych na dziecięce porażenie mózgowe.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy