Medale dla świadków historii

Wręczenie nagród "Świadek Historii" odbędzie się 19 czerwca o godz. 12 w sali Urzędu Rady Miasta Kraków (pl. Wszystkich Świętych 3-4).

"Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej" – wyjaśniają organizatorzy.

Jest ona także formą podziękowania za "trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych".

Organizatorzy podkreślają, że to właśnie dzięki pasji osób, które teraz otrzymują nagrodę "Świadek Historii", pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu osobach i faktach zachować od zapomnienia.

Po raz drugi nagroda zostanie wręczona w Krakowie. Otrzymają ją: Kazimierz Cholewa, Andrzej Jankowski, Józef Jarno, Anna Łakomiec, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik oraz Zofia Dubjelova (pośmiertnie).

Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane krótkie filmowe życiorysy laureatów w reż. Dariusza Walusiaka.  Uroczystość uświetni występ chóru "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad nagrodą "Świadek Historii" objął przewodniczący Rady Miasta Kraków Bogusław Kośmider. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..