Strażacy świętowali w Ludźmierzu

W ludźmierskim sanktuarium strażacy świętowali 110. rocznicę powstania OSP oraz 100-lecie orkiestry dętej.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza święta. Wzięli w niej udział miejscowi strażacy z rodzinami, druhowie z innych jednostek OSP ze sztandarami. Wręczono wiele odznaczeń, a kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Juchas poświęcił nowy sztandar strażaków, na którym widnieje napis: "W jedności siła 1938 Ludźmierz 2013”.

- Rola strażaków w zjednoczeniu państwa polskiego była ogromna. Jesteście nosicielami tradycji naszej ojczyzny i małej ojczyzny - Podhala. Modlimy się i życzymy Wam, aby nigdy nie zabrakło dumy narodowej w sercach rycerzy św. Floriana. I dziękujemy Wam za nieustanną gotowość służby i piękne oprawy wielu uroczystości państwowych i liturgicznych. Człowiek w mundurze jest człowiekiem honoru, człowiekiem zasad, na którego zawsze można liczyć - mówił ks. kustosz.

Po zakończonej Mszy św. strażacy i goście, przy dźwiękach obchodzącej jubileusz 100-lecia orkiestry przeszli pod ołtarz polowy, gdzie zasłużonym strażakom wręczone zostały odznaczenia i medale. Jubileuszową statuetkę za długoletnią działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludźmierzu otrzymali: ksiądz kapelan Tadeusz Juchas, wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, dh. Józef Górz, dh. Władysław Mrożek, dh. Jan Czaja oraz dh. Władysław Łapczyński.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..