Dobiegła końca pielgrzymka parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i Wspólnoty Akademickiej Jezuitów "Absolwent" do La Salette, Lourdes i Fatimy.
Jej uczestnicy miesiące, dni i godziny do jej rozpoczęcia odliczali już od bardzo dawna. W końcu nadszedł dzień wyjazdu i o godz. 5 rano autokar z dwoma sympatycznymi kierowcami Markiem i Wiesławem pojawił się na placu przed kościołem Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych. 49 pielgrzymów (wraz z proboszczem, organizatorem bratem Janem i przewodniczką Mariolą) wyruszyło, polecając się opiece Matki Bożej Dobrej Drogi, w długą podróż, by w ciągu 16 dni pokonać ponad 8 tys. km, odwiedzając najpiękniejsze i najważniejsze sanktuaria maryjne Francji, Hiszpanii i Portugalii.
Po pierwszym noclegu w Tarvisio, alpejskiej miejscowości znajdującej się na pograniczu austriacko-włoskim, pielgrzymi pojechali do Turynu – miasta, które jest obecnie mozaiką wielu narodowości (oprócz Włochów, zamieszkują go także liczni Arabowie, Albańczycy, Hindusi, Japończycy i rdzenni Afrykańczycy), i w którym w katedrze przechowywany jest Całun Turyński, czyli jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa.
Drugiego dnia pielgrzymki celem podróży przez Dolomity i Alpy włoskie oraz francuskie było maryjne sanktuarium w La Salette – miejsce, w którym w 1846 r. Matka Boża objawiła się dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. Niestety, pogoda pielgrzymów tu nie rozpieszczała – na szczycie położonej pomiędzy alpejskimi zboczami góry, chowającej się powoli w chmurach i we mgle, było zaledwie kilka stopni. Z powodu pogarszających z każdą chwilą warunków atmosferycznych opiekujący się sanktuarium księża misjonarze Matki Bożej z La Salette zdecydowali, że tego wieczoru tradycyjna Procesja Światła odbędzie się nie wokoło bazyliki, ale w jej wnętrzu.
Następnego dnia rano, po bezpiecznym zjeździe ze szczelnie otulonego mgłą szczytu La Salette, pielgrzymi pojechali do średniowiecznego miasteczka Carcassonne, a następnie, na dwa dni, do Lourdes – miasteczka, w którym w 1858 r. Matka Boża objawiła się Bernadetcie Soubirous, i w którym obecnie znajduje się znane na całym świecie sanktuarium. Każdego roku przybywają do niego tysiące osób chorych i niepełnosprawnych.
Szóstego dnia pielgrzymki jej uczestnicy – po całodziennej podróży przez Francję i Hiszpanię (i nawiedzeniu po drodze katedry w Oviedo) – dotarli do Santiago de Compostela – miasta, któremu patronuje św. Jakub, i w którym na każdym kroku można zobaczyć muszle wyznaczające słynną Camino de Santiago. Stamtąd parafianie z Piasków Nowych pojechali już prosto do głównego celu pielgrzymki – do Fatimy, miasta pełnego eukaliptusów, winorośli i gajów oliwnych, w którym w 1917 r. Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Kolejny dzień upłynął na modlitwie, zwiedzaniu sanktuarium i Adjustrel, rodzinnego miasteczka pastuszków.
Z Portugalii pielgrzymi pojechali z powrotem do Hiszpanii, do urzekająco pięknych miast: Salamanki (gdzie znajduje się m.in. znany w całej Europie uniwersytet) i Toledo (tam odwiedzili m.in. katedrę – najważniejszą świątynię hiszpańskiego Kościoła, która jest miejscem spoczynku większości królów Kastylii, i kościół św. Tomasza, gdzie przechowywany jest słynny obraz El Greco „Pogrzeb Hrabiego Orgaza”).
Kolejny dzień pielgrzymki parafianie z Piasków Nowych spędzili na malowniczo położonym katalońskim wzgórzu, w opactwie oo. benedyktynów. Każdego dnia Montserrat odwiedzają tysiące Hiszpanów modlących się i wypraszających potrzebne łaski u „Czarnulki” (jak mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego nazywają znajdującą się w opactwie małą, czarną figurkę Maryi). Stamtąd pielgrzymi pojechali do Barcelony, a następnie na całodniowy odpoczynek na Costa Brava.
Po pięciu dniach trzeba było w końcu opuścić Hiszpanię i po całodniowej podróży przez Francję, wrócić na kilka dni do Włoch – do San Remo, Mediolanu (gdzie znajdują się m.in. największa na świecie gotycka katedra, słynna opera La Scala oraz piękny zamek Sforzów) i do Padwy – miasta św. Antoniego.
Parafianie z Piasków Nowych dziękują organizatorom za niezapomnianą pielgrzymkę i wszystkich Czytelników krakowskiego GN zapraszają do udziału w kolejnych pielgrzymkach organizowanych przez Wspólnotę Akademicką Jezuitów "Absolwent". Ich pełny wykaz, wraz z terminami, można znaleźć na stronie www.waj-absolwent.w.interia.pl.