Wielicki Zamek żupny znalazł się na liście skarbów kultury UNESCO.
Zabytkowa siedziba Muzeum Żup Krakowskich została wraz z kopalnią soli w sąsiedniej Bochni, dopisana do Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego w trakcie odbywającej się w Kambodży 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozszerzono formalnie wpis z 1978 r. dotyczący kopalni soli w Wieliczce. Teraz te trzy obiekty muzealne będą się znajdowały na liście UNESCO pod wspólną nazwą: „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.
- W ten sposób na liście znalazły się obiekty podlegające merytorycznie naszemu muzeum, a tworzące niegdyś jedno przedsiębiorstwo, którego zarząd znajdował się na Zamku żupnym - powiedział na konferencji prasowej prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Wyraził nadzieję, że wpis na listę UNESCO zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem zbiorami zamkowymi.
Od XIII w. do połowy wieku XX w Zamku żupnym znajdował się zarząd salin wielickich. Ich dzierżawcą był niegdyś możny krakowski ród Bochnaków, którego przedstawiciele po uszlachceniu przyjęli nazwisko Wielopolskich.
Na terenie zamku zachowała się m. in. baszta i fragmenty murów obronnych z XIV w. oraz najstarszy wielicki szyb poszukiwawczy z XIII w. Obecnie mieści się tu naziemna część Muzeum Żup Krakowskich, mieszcząca bogate zbiory. Odbywa się tu również wiele akcji edukacyjnych.
Starania o wpis Zamku żupnego na listę UNESCO trwały już od lat 70. ub. wieku. Na przeszkodzie stanął jednak trwający od 1976 r. remont obiektów, który trwał 20 lat.