Nowy numer 20/2024 Archiwum

Taneczna podróż do baroku

Trwa Akademia Barokowa – gratka dla miłośników dawnego tańca i dworskiej sztuki.

Od 24 czerwca trwa druga edycja Akademii Barokowej – projektu artystycznego krakowskiego Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", organizowanego we współpracy z francuską Académies des Saisons de Sablé Zespołu "l’Eventail". Część programu akademii (m.in. zajęcia szkoleniowe dla zawodowych tancerzy i pedagogów tańca, prowadzone w Willi Decjusza przez Marie-Geneviève Massé, specjalistkę tańca barokowego z Francji) jest zamknięta dla publiczności. Podczas Akademii Barokowej nie mogło jednak zabraknąć wydarzeń, do udziału w których Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza wszystkich chętnych, także Czytelników krakowskiego GN. W czwartek 27 czerwca o godz. 19 warto wybrać się do Instytutu Francuskiego (ul. Stolarska 15) – odbędzie się tam prezentacja filmu z repertuaru Zespołu Tańca Barokowego "l’Eventail", połączona  z komentarzem Marie-Geneviève Massé. W sobotę 29 czerwca w tym samym miejscu, lecz o godz. 11, zaplanowano wykład Anny Chachulskiej z Zamku Królewskiego na Wawelu – "Barok w sztuce i kulturze muzycznej dworu Wazów".

Niedzielne popołudnie (30 czerwca) to dobry czas na rodzinną wyprawę do Teatru Ludowego – to właśnie tam odbędzie się finał akademii, połączony z ostatnim w tym sezonie spektaklem w ramach "Niedziel dla Tańca". O godz. 17 Balet Dworski "Cracovia Danza" oraz Zespół "Relevé" z Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego zaprezentują spektakl "Balet o kawie" do muzyki J.S. Bacha. Po nim widzowie otrzymają specjalny prezent – gościnny pokaz tańca w wykonaniu uczestników warsztatów w ramach Akademii Barokowej.

Patronat honorowy nad akademią objął Alexis Chahtahtinsky, konsul generalny Francji, dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie. Partnerami projektu, który dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, są: Académie de Saison Sablé Zespołu "l’Eventail", Instytut Francuski w Krakowie, Stowarzyszenie "Willa Decjusza", Pałac Biskupa Erazma Ciołka – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacja "Ardente Sole".

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.cracoviadanza.pl (w zakładce "Akademia Barokowa").

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy