Nowy Numer 41/2021 Archiwum

JPII dodaje sił

Hospicjum św. Łazarza otrzymało relikwie bł. Jana Pawła II.

– Wszystko zaczęło się w marcu, gdy rycerze Zakonu Rycersko-Szpitalniczego św. Łazarza z Jerozolimy, z Wielkiego Przeoratu w Polsce, poprosili kard. Stanisława Dziwisza o to, by krakowskie Hospicjum św. Łazarza mogło otrzymać relikwie bł. Jana Pawła. Prośbę poparło Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza, a kard. Dziwisz przyjął ją z życzliwością – opowiada Jolanta Stokłosa, prezes TPCh Hospicjum św. Łazarza.

Relikwie – z rąk kard. Dziwisza – odebrała delegacja rycerzy z przeorem Julianem Dutką na czele. 28 czerwca rycerze (Jadwiga Deszcz, córka Jana Deszcza, jednego z współtwórców Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza, wieloletniego prezesa Zarządu, i Jerzy Wyka, pomysłodawca otrzymania relikwii dla hospicjum) przekazali je kapelanowi hospicjum ks. Adamowi Trzasce. W hospicyjnej kaplicy czekali na nie wszyscy: chorzy i ich rodziny, pracownicy i wolontariusze hospicjum, Zarząd TPCh, delegacja rycerzy.

Relikwie zostały umieszczone obok tabernakulum tak, by każdy, kto przychodzi do kaplicy, mógł poprosić ojca świętego o wstawiennictwo i o potrzebne siły w przeżywaniu choroby. Warto dodać, że portret bł. Jana Pawła II umieszczony jest na bocznej ścianie kaplicy, nad kamieniem węgielnym poświęconym przez papieża 22 czerwca 1983 r., podczas Mszy św. na Błoniach, i przekazanym mającemu powstać Hospicjum św. Łazarza.

Znajdują się tam też słowa skierowane do chorych, wypowiedziane na zakończenie Mszy św. na Błoniach 15 czerwca w 1999 roku: „Sercem obejmuję chorych i wszystkich dotkniętych cierpieniem... Zawsze jesteście obecni w moich modlitwach. Proszę, przekażcie moje pozdrowienia i błogosławieństwo chorym w krakowskich szpitalach, a szczególnie w Hospicjum św. Łazarza w Nowej Hucie. Pozdrawiam wszystkich, którzy się opiekują chorymi i samotnymi. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarną służbę (…)”.

Relikwiarz, w którym zostały umieszczone relikwie bł. Jana Pawła II, to plaster ametystu, ofiarowany przez Jerzego Skąpskiego (brata Zakonu Rycersko-Szpitalniczego, który dla hospicjum projektował także witraże). W środku plastra, w szkle, została zatopiona kropla krwi ojca świętego. Podstawę z brązu, do której włożony jest plaster ametystu, zaprojektował natomiast prof. Stefan Dousa.    

– Trudno wyrazić całą naszą radość z tego, że w hospicjum znalazły się relikwie Jana Pawła II. Ojciec święty od samego początku był bardzo związany z powstaniem Hospicjum św. Łazarza. Zawsze nas wspierał – podczas tworzenia opieki hospicyjnej, budowania domu i później, kiedy otworzony został oddział stacjonarny – mówi, nie kryjąc wzruszenia, prezes Stokłosa. – Zarówno w chwilach radosnych, jak i smutnych, zawsze kieruję myśli do niego. Dziękuję i proszę o dalsze wstawiennictwo i łaski dla tych, którzy niosą pomoc człowiekowi odchodzącemu, i dla tych, którzy są na ostatnim stopniu ziemskiego życia – dodaje J. Stokłosa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama