Nowy numer 37/2021 Archiwum

Matka Boża najstarsza

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z krakowskiego konwentu dominikanów jest najstarszym zachowanym obrazem tego typu w Polsce.

– To namalowany na desce gotycki obraz Madonny z Dzieciątkiem w typie Hodegetria. Niedawne badania konserwatorskie i naukowe potwierdziły koncepcję, że jest to najstarszy z zachowanych obrazów maryjnych w Polsce – powiedział Radiu Kraków Marcin Ciba, który zajmował się konserwacją malowidła.

Dotąd palmę pierwszeństwa dzierżył słynny wizerunek Matki Bożej Piekarskiej, znajdujący się w Opolu (w Piekarach Śląskich jest jego kopia),namalowany ok. 1420 r.. Teraz okazało się, że obraz Matki Bożej „Chórkowej” jest o co najmniej 10 lat starszy niż tamten. – Pochodzi jednak najprawdopodobniej z tego samego warsztatu malarskiego – dodał M. Ciba.

Malowidło od ponad 150 lat znajduje się za klasztorną klauzurą – na chórze krakowskiego konwentu dominikanów. Trafiło tam po wielkim pożarze Krakowa.

Odnowiony obraz będzie można oglądać 14 i 15 sierpnia, podczas Nocy Kościołów „Cracovia Sacra”. Potem wróci na stare miejsce za klauzurą.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama