Nowy numer 37/2021 Archiwum

Harcerze pod Tatrami

Z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Zakopanem trwa zlot harcerzy. Pod Tatry zjechało się ponad 700 druhów z całej Polski, a nawet ze Słowacji. 6 lipca harcerze wezmą udział w akcji „Czyste Tatry”.

Zlot rozpoczął się od apelu na pl. Niepodległości, podczas którego odsłonięto odrestaurowany pomnik Grunwaldzki – po wielu latach wrócił on na swoje dawne miejsce. Odsłonili go burmistrz Janusz Majcher oraz Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Dla zgromadzonych na placu harcerzy najważniejsza była druga część uroczystości, w czasie której Podhalański Hufiec ZHP otrzymał sztandar i imię Kurierów Tatrzańskich. Sztandar, który ufundowali poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy i zakopiańscy przedsiębiorcy, Marianowi Antonikowi, komendantowi Podhalańskiego Hufca ZHP im. Kurierów Tatrzańskich, wręczył Paweł Grabka, komendant Chorągwi Krakowskiej.

Ważnym wydarzeniem w czasie zlotu było wręczenie pamiątkowych medali rodzinom kurierów tatrzańskich, działających w ZWZ AK „Zagroda”. Medale wręczali hm. Marian Antonik oraz Mariusz Koperski, komendant i zastępca burmistrza Zakopanego. – Podczas uroczystości w namiocie wręczyliśmy pierwszą część medali tym rodzinom kurierów, do których udało nam się dotrzeć. Za dwa, może trzy lata chcielibyśmy, aby uhonorowani byli już wszyscy bohaterowie. Chcielibyśmy również, aby w kolejnych Dniach Zakopanego obchodzony był także Dzień Kuriera oraz aby stworzony został szlak kurierów w Zakopanem, który prowadził będzie do miejsc z nimi związanych. Mamy nadzieję, że władze miasta poprą naszą inicjatywę – wyjaśniają organizatorzy zlotu.

Medal zaprojektowali uczniowie Zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara pod nadzorem Janusza Jędrzejowskiego. Ich przyznanie jest podsumowaniem całorocznej akcji „Kampania Bohater”, w czasie której podhalańscy harcerze zapoznawali się z postaciami kurierów tatrzańskich. Efektem ich poszukiwań jest wystawa poświęcona bohaterom, która prezentuje ich biogramy, zdjęcia oraz prace wykonane przez harcerzy i uczniów zakopiańskiego „Kenara”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama