Nowy numer 38/2021 Archiwum

Lato za 2 miliony

W projekcie „ Lato w szkole 2013", przygotowanym przez Urząd Miasta Krakowa, udział weźmie 65 szkół. Na jego realizację przeznaczone zostaną 2 miliony złotych.

Już tydzień trwają upragnione przez wszystkich wakacje. Jak zagospodarować dwa miesiące wolnego? Tym, którzy nie będą mogli wyjechać poza Kraków, miasto wyszło naprzeciw i zorganizowało bogatą ofertę zajęć. Odpowiedzialne za to są instytucje miejskie, m.in. domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, młodzieżowe domy kultury, biblioteki, muzea, a także kluby sportowe. Dodatkowo w ramach projektu „Lato w szkole”  ponad 60 szkół pozostanie otwartych. Będą w nich organizowane zajęcia o charakterze sportowym, rekreacyjnym, ale też edukacyjno-kulturalnym. Otworem staną boiska i sale gimnastyczne. Będzie też możliwość bezpłatnych zajęć na krakowskich basenach.

„W poprzednich latach trwała dyskusja na temat tego, czy szkoły powinny być w wakacje otwarte oraz czy nauczyciele mogą w wakacje pracować w szkole. Oczekiwania mieszkańców szły w kierunku udostępniania sal i boisk w czasie wakacji, dlatego Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji - Anna Okońska-Walkowicz wraz z Wydziałem Edukacji UMK przygotowała projekt akcji "Lato w szkole" – powiedział nam Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki Miasta ds. informacji, Filip Szatanik.  I tak o to w roku 2013 mamy pierwszą edycję, w której udział weźmie 65 placówek.

Projekt zakłada, że w każdej szkole podstawowej będą organizowane grupy po 15 uczniów (w przypadku klas I-III) i 20 uczniów (w przypadku uczniów starszych).  O zapisach decydowały szkoły. Była możliwość zapisania ucznia z innej placówki jeśli były wolne miejsca i zgodził się na to dyrektor. Przy planowaniu zajęć dla młodzieży gimnazjalnej dyrektorzy proszeni byli o uwzględnienie, przede wszystkim sportowych form wypoczynku,  otwarcie sal gimnastycznych i udostępnienie boisk. Szkoły wybierały dowolny tydzień w czasie miesięcy wakacyjnych, podczas którego miał być realizowany projekt. Dodatkowo same ustalały program zajęć.  Grupy będą prowadzone przez nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Wynagrodzenie za godzinę, bez względu na stopień awansu zwodowanego, wynosi 28 zł. brutto. Dodatkowo, każda szkoła biorąca udział w projekcie będzie miała powiększony plan finansowy o 2,5 zł na każdego ucznia na tydzień z przeznaczeniem na wydatki statutowe.

O tym, jak „Lato w mieście” się sprawdza w poszczególnych szkołach, będziemy informować w kolejnych meldunkach na naszej stronie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama