Nowy numer 37/2021 Archiwum

Hejnał na krańce świata

Dzięki mobilnej aplikacji "Graj hejnał" muzyczną wizytówkę Krakowa można zabrać ze sobą na każdą wycieczkę!

Wystarczy tylko zeskanować kod QR z linkiem do aplikacji, umieszczony na tabliczkach, które pojawiły się przy fontannie na wprost kościoła Mariackiego, na pl. Mariackim i na pl. Wszystkich Świętych, a także na planszach rozwieszonych na przystankach MPK, w punktach InfoKraków oraz w restauracjach, pubach i hotelach w obrębie Rynku Głównego. Potem trzeba już tylko aplikację uruchomić na swoim telefonie (jest ona dostosowana do trzech systemów operacyjnych: Android, iOS, Windows Phone) i... dmuchać w jego mikrofon.

Aplikacja mobilna "Graj Hejnał" powstała z myślą o krajowych i zagranicznych turystach, którzy Kraków chętnie odwiedzają i których każdego dnia można zobaczyć na płycie Rynku Głównego, jak wypatrują strażaka grającego hejnał z wieży Mariackiej. – Każdy, kto pobierze aplikację, poczuje się jak hejnalista, a wyjeżdżając z Krakowa, może zabrać wyjątkową krakowską melodię ze sobą. Aplikacja jest promocją miasta nastawioną na emocje. Wiemy bowiem, że ogromna liczba turystów przyjeżdża do nas z polecenia znajomych i chętnie tu wraca. Takiej pamiątki jak hejnał zamknięty w telefonie nie da się z niczym porównać – mówi Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

Co na to hejnaliści? – Zagranie hejnału wcale nie jest proste, więc teraz każdy (w jakimś procencie) będzie mógł się przekonać, jak ciężka jest nasza praca. Ja jednak nie zamieniłbym tradycyjnej trąbki na żaden telefon – mówi strażak Michał Kołtun, który jako pierwszy w blasku fleszy aplikację przetestował.

Aplikacja pozwala też ustawić hejnał jako dzwonek w telefonie i motyw hejnałowy (trąbkę) jako tapetę (w zakresie oferowanym przez system operacyjny telefonu).

"Graj Hejnał" można również pobrać ze sklepów z aplikacjami mobilnymi bądź poprzez stronę www.krakow.pl/hejnal. To nie wszystko. – Aplikacja „Graj Hejnał" promowana będzie także na morzu, dzięki okrętowi ORP "Kraków", na którym umieszczone zostaną materiały z kodami QR – dodaje Marcin Kandefer, dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.

Aplikację przygotował Urząd Miasta we współpracy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama