Nowy numer 24/2018 Archiwum

Dach przetrwa 100 lat

Dach zabytkowego Collegium Novum UJ jest pokrywany kamiennym łupkiem. Nowe poszycie dachu ma gwarancję przetrwania 100 lat.

Gruntowny remont wybudowanej w 1887 r. siedziby władz Uniwersytetu Jagiellońskiego jest prowadzony w związku z przyszłorocznym jubileuszem 650. rocznicy powstania uczelni.

– To powrót do tradycji. Początkowo dach Collegium Novum był pokryty właśnie łupkiem. Potem zamieniono go na blachę, która łatwiej ulega korozji, spękaniom, przepuszczając wilgoć z deszczów i śniegów – powiedział Andrzej Gaczoł, znany krakowski historyk sztuki, były wojewódzki konserwator zabytków, zajmujący się na UJ sprawami konserwacji zabytkowych budynków uniwersyteckich.

Hiszpańskie dachówki kamienne kładzione na dachu Collegium Novum mogą przetrwać dłużej niż blacha. Mają 100-letnią gwarancję.

Goście przybywający na przyszłoroczny jubileusz UJ zobaczą także odnowioną reprezentacyjną klatkę schodową Collegium Novum i zrekonstruowaną mozaikę na posadzce holu tego gmachu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma