Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kamienny jubileusz

Nowotarskie małżeństwo Heleny i Władysława Sawickich świętuje jubileusz 70-lecia ślubu.

Pochodzący z Kosowa Poleskiego na Białorusi państwo Sawiccy sakramentalne „tak” powiedzieli sobie jeszcze w czasie wojny, w 1943 r. Zaślubiny odbyły się właśnie w tym mieście, znanym jako miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki.

Tragiczne losy polskich Kresów po II wojnie światowej sprawiły, że po jej zakończeniu młodzi małżonkowie przybyli do Nowego Targu.

Władysław Sawicki, jako absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, przez ponad 40 lat był znanym nie tylko w mieście dyrektorem Wytwórni Win i Przetwórni Owoców w Nowym Targu, ale także nauczycielem w Ośrodku Szkolenia Kadr Centrali Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”. Jako działacz polityczny Stronnictwa Demokratycznego, był posłem IX kadencji Sejmu PRL (1985-1989).

Władysław Sawicki w ciągu ostatnich lat opracował obszerną monografię pt. „Kosów Poleski - moje miasto rodzinne”, w której zawarł jego historię od pradziejów aż po czasy Rzeczypospolitej, II wojny światowej i Związku Radzieckiego.

Z kolei Helena Sawicka przez kilkadziesiąt lat była pielęgniarką i położną w nowotarskim szpitalu.

Z okazji pięknego jubileuszu 70-lecia pożycia małżeńskiego wizytę u państwa Sawickich - z gratulacjami, kwiatami i medalem 660-lecia miasta - złożył burmistrz Marek Fryźlewicz.

Dostojnym jubilatom życzymy dalszych, oby jak najdłuższych i szczęśliwych lat. Plurimos annos, plurimos!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama