Zaproszenie na ogólnopolską pielgrzymkę honorowych dawców krwi do łagiewnickiego sanktuarium.
To wyjątkowa pielgrzymka, łączy tych, którzy bezinteresownie dzielą się tym, co mają najcenniejszego – kroplami krwi i szpikiem kostnym, ratującymi życie osobom ciężko chorym i ofiarom różnych wypadków. Do udziału w niej zaproszone są także rodziny honorowych dawców krwi i szpiku kostnego, ich przyjaciele, sympatycy dawstwa krwi (którzy np. z różnych powodów krwi oddawać nie mogą, ale dobrze wiedzą, jak cenny jest to gest) oraz osoby żyjące po przeszczepach.
Tegoroczna pielgrzymka honorowych dawców krwi do Łagiewnik, która odbędzie się w najbliższą sobotę 20 lipca łączy się z obchodami 55-lecia honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
– Pielgrzymka co roku odbywa się w połowie wakacji. Dla szpitali to czas szczególny – ze względu na zwiększoną liczbę wypadków, zaczyna w nich brakować krwi. Warto więc pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II, które powiedział w 2004 r. z okazji Światowego Dnia Krwiodawców: „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata” – mówią organizatorzy spotkania i zachęcają do włączenia się w akcję oddawania krwi. Podczas pielgrzymki będzie można to zrobić od godz. 8 do 15. Planując oddanie krwi, trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego i legitymacji honorowego dawcy krwi, przerwie pomiędzy oddawaniem krwi, która wynosi min. 2 miesiące, lekkostrawnym posiłku i powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych na 48 godzin przed oddaniem krwi.
Warto również zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i – być może – uratować życie komuś, kto walczy z chorobą nowotworową krwi. Na chętnych czekać będzie autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
– Chcemy też zachęcić pielgrzymów do wypełnienia deklaracji o zgodzie na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepu. Każdy, kto wyraża taką zgodę, wypełnia prośbę bł. Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” napisał: „Oprócz faktów powszechnie znanych, istnieje jeszcze heroizm dnia codziennego, na który składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei” – dodają organizatorzy pielgrzymki, nad którą honorowy patronat objął tradycyjnie kard. Stanisław Dziwisz.
****
Program pielgrzymki:
7.30–10.30 – rejestracja grup pielgrzymkowych
8.00 –15.00 – możliwość oddawania krwi (dolna bazylika)
10.45 – zbiórka pocztów sztandarowych przed bazyliką
11.00 – Msza św. dziękczynna w intencji krwiodawców pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia. Po Mszy św. świadectwo
13.00 – posiłek dla pielgrzymów
14.00 – program artystyczny
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i zakończenie pielgrzymki.