Nowy numer 37/2021 Archiwum

„Śpiywanie i Granie”

W Chochołowie odbył się Przegląd „Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom”.

Impreza popularyzuje zwyczaje, obrzędy i tańce regionalne, związane z różnymi rejonami etnograficznymi, jak również prezentuje dorobek artystyczny zespołów regionalnych. Przegląd zorganizowany został przez Związek Podhalan w Polsce, przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec, Sołectwem Chochołów, Oddziałem ZP w Chochołowie, OSP Chochołów. Wśród osób, które otwierały przegląd, byli samorządowcy z Podhala i województwa małopolskiego. – Trzeba pielęgnować góralszczyznę i robić wszystko, aby młodzi o niej pamiętali. Temu służą takie przeglądy – mówił Józef Babicz, wójt gminy Czarny Dunajec.

– Cieszę się, że nasz zespół bierze po raz kolejny udział w tym przeglądzie. To okazja do rozmowy z instruktorami innych grup i wymiany doświadczeń. Człowiek przecież uczy się całe życie – mówi Stanisława Miętus z zespołu „Mali Miętusianie”.

Podczas przeglądu zaprezentowały się zespoły regionalne z Podhala, Orawy oraz – gościnnie – chóry z Górnego Śląska i ziemi opolskiej, które wspólnie z zespołami „Watra” z Czarnego Dunajca oraz „Mali Bartusie” z Murzasichla zaśpiewali tradycyjne piosenki śląskie i góralskie.

Wystąpiły również zespoły: „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Serdocki” z Podszkla, „Mali Wróblowianie” z Wróblówki, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Tatry” z Ratułowa, „Turnie” ze Starego Bystrego, „Siumni” z Chochołowa, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Odrowązianie” z Odrowąża, „Sykowni” z Załucznego, „Goralcek” z Suchej Hory, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu i „Śleboda” z Podczerwonego.

Występującym zespołom wręczono pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Przegląd zgromadził publiczność nie tylko z Chochołowa, ale i z całej gminy Czarny Dunajec oraz turystów przebywających na Podhalu. Po zakończeniu prezentacji zespołów regionalnych publiczność bawił kabaret „Truteń” ze Skawy. Zakończenie festynu uświetnił koncert kapeli „Cooltura”.

Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec zapewniło zespołom transport oraz poczęstunek. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama