Nowy numer 28/2018 Archiwum

Na podhalańskim Grunwaldzie

Bp Jan Sobiło i bp Marian Buczek z Ukrainy przewodniczyli uroczystościom na Górze Grunwald w Mszanie Dolnej, w 603. rocznicę bitwy z Krzyżakami.

Hierarchowie przebywają w tej miejscowości na wypoczynku z grupą młodzieży ze swojego kraju.

W czasie liturgii modlono się za ofiary spod Grunwaldu i innych miejsc chwały polskiego oręża. Nie mogło zabraknąć wspomnienia wydarzeń sprzed 70 lat, kiedy to na Wołyniu i w okolicy wymordowano w bestialski sposób pond 100 tysięcy Polaków. Bp Buczek opowiadał o tym, że sam uczestniczył w głównych obchodach tej zbrodni w Łucku.

– Kilka dni po tym wydarzeniu z tego miejsca wołam o prawdę, bo tylko na niej te dwa sąsiadujące ze sobą narody i państwa są w stanie budować dobre, sąsiedzkie relacje – apelował hierarcha.

Bp Marian Buczek opowiedział o Ukrainie, o swojej i bpa Jana posłudze w diecezji oddalonej od granicy z Polską o ponad 1200 km, o ziemi równej jak stół i wielkiej, żeglownej rzece Dniepr oraz o spustoszeniu duchowym i kulturalnym, jakie pozostawił w Ukraińcach radziecko-komunistyczny system.

Ks. proboszcz Józef Raźny z parafii pw. Michała Archanioła wręczył biskupom pamiątkowe medale ze św. Michałem. Bp Marian Buczek dziękując za ten symboliczny podarunek przypomniał wszystkim, że Archanioł Michał jest patronem nie tylko mszańskiej parafii i miasta – patronuje on też miastu Kijów, stolicy Ukrainy.

Burmistrz Rabki Tadeusz Filipiak podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia oraz wszystkim, którzy dopomogli w organizacji modlitwy na Górze Grunwald.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma