GN 24/2018 Archiwum

Na początek: filozofia

Jerzy Trela zainaugurował IV Letni Festiwal Pieniny – Kultura – Sacrum. W kościele w Krościenku nad Dunajcem artysta odczytał fragmenty "Historii filozofii po góralsku" ks. prof. Józefa Tischnera przy akompaniamencie organów i kapeli pienińskiej.

IV Letni Festiwal Pieniny–Kultura–Sacrum otworzyła jego dyrektor artystyczna Agnieszka Radwan-Stefańska. – Cieszę się, że spotykamy się na festiwalu już po raz czwarty. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu dobrych ludzi, którym zależy na obcowaniu z prawdziwą kulturą – mówiła Agnieszka Radwan-Stefańska.

Przedstawiła ona również sylwetkę aktora Jerzego Treli, którego występ rozpoczął festiwal. Aktora wprowadzono uroczyście do kościoła w asyście kapeli pienińskiej.

Podczas pierwszej odsłony festiwalowej aktor przeczytał kilka fragmentów "Historii filozofii po góralsku" ks. prof. Józefa Tischnera. Liczna publiczność nie kryła radości podczas słuchania humorystycznych opowieści, a aktora nagrodziła gromkimi brawami.

Fragmenty z "Historii filozofii po góralsku" były przeplatane muzycznymi improwizacjami w wykonaniu Marka Stefańskiego, organisty i pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika, która wykonuje muzykę folklorystyczną regionu.

W pierwszym festiwalowym spotkaniu wzięło udział bardzo wiele osób z Małopolski, wypoczywających w Pieninach. Kolejne koncerty zaplanowano na 27 lipca, 3 sierpnia i 10 sierpnia. Wszystkie będą się rozpoczynały o godz. 19 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. Mecenasem przedsięwzięcia jest ZEW Niedzica S.A. Honorowym patronatem festiwal objęli bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa oraz Krzysztof Faber, starosta nowotarski. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma