GN 37/2021 Archiwum

Podarowali dzieciom lato

Dzieci polskie ze Wschodu wypoczywały w Małopolsce. Zabiorą ze sobą wrażenia i książki.

Organizatorem akcji „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Uczestnicy przyjazdów wakacyjnych typowani są przez parafie i organizacje polskie na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Rosji.

Jak dotąd, do Małopolski w ramach tej akcji przyjechało 1500 osób. W tym roku było ich 140. Młode osoby o polskich korzeniach spędziły czas pobytu zarówno na poznawaniu zabytków i tradycji m. in. w trakcie wycieczek po Krakowie oraz Kalwarii Zebrzydowskiej jak i na aktywnym wypoczynku.

- Czerpcie pełnymi garściami z historii i architektury Krakowa. Przyjeżdżajcie tu na wakacje i na studia - powiedział Kazimierz Barczyk, szef SGiPM, przewodniczący zarazem małopolskiemu Sejmikowi Samorządowemu.

W czasie akcji  corocznie są zbierane książek dla polskich bibliotek na Wschodzie. W latach 2009 i 2011r. krakowianie przekazali ok. 10 tys. książek. W ubiegłym przekazano zaś  3 tys. tomów.

Akcja nabiera charakteru ciągłego.  Książki są przynoszone  do biura SGiPM (Kraków, ul. Grodzka 15) przez cały rok. Często ofiarowywane są przez dzieci swoje własne księgozbiory bajek i książek młodzieżowych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama