Nowy numer 37/2021 Archiwum

Góralska idzie brać

Górale już od kilku dni idą na Jasną Górę. Do Matki dotrą 31 lipca. Ostatni odcinek pokonają, jak zawsze, w strojach regionalnych.

Pielgrzymka górali na Jasną Górę tradycyjnie podzielona jest na cztery grupy: nowotarską, rabczańską, orawską i idącą z Bachledówki. W grupie nowotarskiej idzie prawie 150 pątników, a towarzyszy im hasło: „Panie, pomnóż w nas wiarę”. – W tym roku wiele osób, które wcześniej złożyły kartki z intencjami modlitewnymi, pielgrzymuje z nami duchowo. My będziemy modlić się w tych intencjach, a oni – zostając w domu – będą się modlić o siły dla uczestników pielgrzymki – tłumaczy ks. Józef Urbańczyk z nowotarskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wśród pielgrzymów idzie kilku kleryków pochodzących z Nowego Targu, jeden brat trynitarz oraz siostry sercanki, które pracują w stolicy Podhala i w Białce Tatrzańskiej. – Cieszę się, że rodzice zabierają naszych wychowanków na szlak pielgrzymi – mówiła s. Sylwia, dyrektor przedszkola prowadzonego przez zakonnice.

Dla Pani Ani z Nowego Targu pielgrzymka to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. – Od kilku dobrych lat pielgrzymuję, zabieram też swoje dzieci – mówi. W pielgrzymce idzie również Maciej Fryźlewicz, syn burmistrza Nowego Targu i bratanek ks. Andrzej Fryźlewicza, kapelana kard. Franciszka Macharskiego. – Wujek jeszcze o niczym nie wie. To taka spontaniczna decyzja. Mam wiele intencji do przemodlenia, ale chyba najważniejsze jest zdrowie – powiedział młody nowotarżanin. Niektórzy pątnicy na pierwszy odcinek szlaku pielgrzymkowego wyruszyli w strojach regionalnych.

W pierwszym dniu pielgrzymowania pątnicy zatrzymali się w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu, które w tym roku obchodzi 50-lecie koronacji figury Gaździny Podhala. Ze szlaku pielgrzymkowego zeszli w godzinach wieczornych i zatrzymali się na nocleg w Rabie Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Stanisława Dziwisza. Średnio każdego dnia pokonują 25 km.

Górale na Jasną Górę dojdą 31 lipca. Wejdą tam, jak zawsze, w strojach regionalnych. O godz. 14 pątnicy będą uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Eucharystii będzie przewodniczył jeden z krakowskich biskupów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama