GN 43/2020 Archiwum

Negatywy sprzed lat przejdź do galerii

Do końca sierpnia na kopcu Kościuszki można oglądać wystawę "Pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego w obiektywie Karola Bieniaka".

Na ekspozycję złożyło się m.in. ok. 40 zdjęć z uroczystości pogrzebowych tragicznie zmarłego gen. Władysława Sikorskiego, które odbyły się w lipcu 1943 r. w Londynie i Newark. Fotografie nie były do tej pory nigdzie prezentowane ani publikowane. Muzeum Armii Krajowej przekazał je – wraz ze zbiorem ponad 1200 negatywów wykonanych przez Karola Bieniaka w czasie służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – syn autora Jerzy Bieniak.

Karol Bieniak fotografią zainteresował się jeszcze przed wybuchem wojny. Później – podczas służby w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka – pełnił funkcję „fotografa pułkowego”. W czasie służby w Szkocji wykonał ponad 1000 zdjęć, dokumentując m.in. życie codzienne żołnierzy, ćwiczenia militarne oraz uroczystości wojskowe i religijne.

Wernisaż wystawy, podczas którego głos zabrali prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, płk Tadeusz Bieńkowicz, Kawaler Orderu Virtuti Militari, oraz Tadeusz Żaba, p.o. dyrektora Muzeum AK, odbył się 16 lipca, w 70. rocznicę pogrzebu gen. Sikorskiego.

Autorami wystawy w salach muzealnych kopca Kościuszki są Liliana Kaczor, Robert Springwald i Przemysław Wywiał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama