Finał XIV Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” przeniósł nas na hiszpański dwór.
Warsztaty tańców historycznych, wspaniałe, wielobarwne i wielonarodowościowe pokazy dawnych tańców dworskich, a także piękne i przygotowane z pasją oraz rozmachem spektakle... To wszystko złożyło się na tegoroczny, 14. już Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, którego finał zobaczyliśmy w średniowiecznym Barbakanie. Wieczór „A l’espagnol” przeniósł nas na dwór hiszpański, a o jego orientalnych korzeniach opowiedziały m.in. tancerki z Indii.
Festiwal rozpoczął się w niedzielę 28 lipca w Willi Decjusza spektaklem „Cracovia Danza dla Barbary Sparti”. – Gdy w połowie czerwca zmarła Barbara, zdecydowaliśmy, że jeden z festiwalowych wieczorów będzie jej poświęcony. Barbarę znałam od ok. 20 lat – kształciłam się na warsztatach prowadzonych przez nią w Paryżu i przyjeżdżałam do niej do Rzymu, by pracować nad oryginalnymi włoskimi traktatami tanecznymi – wspomina Romana Agnel, tancerka, choreograf, dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
Barbara Sparti, wybitna tancerka i historyk tańca, choreograf i nauczycielka dawnych tańców włoskich, od wielu lat wspierała Balet Dworski „Cracovia Danza” – przygotowywała dla niego choreografie (spektakl „La Fortuna – Dama z łasiczką”, którego akcja rozgrywa się na dworze Sforzów w Mediolanie, to w ogromnym stopniu jej dzieło), prowadziła warsztaty podczas festiwali i przyjeżdżała, by dzielić się swoją wiedzą i uczyć tancerzy tańców włoskich z XV, XVI i XVII w. – Jej dziełem jest także sam festiwal – od początku go wspierała i angażowała się w przygotowanie kolejnych edycji. Także ubiegłorocznego, mimo że stan jej zdrowia był już wtedy poważny, a przyjazd do Polski był wysiłkiem. Spektakl, który przygotowaliśmy, by ją upamiętnić, jest podziękowaniem za wszystko, czego nas nauczyła, i obietnicą, że zawsze będzie obecna w naszym tańcu i pamięci – dodaje R. Agnel.
Alaknanda Bose i Romana Agnel w tanecznym spotkaniu pomiędzy kathak a tańcem hiszpańskim Grzegorz Kozakiewicz Kolejne dni wypełniły warsztaty dla tancerzy (prowadzone w Willi Decjusza i dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej), pokazy tańców historycznych i bal historyczny.
W weekend 3 i 4 sierpnia festiwal przeniósł się do Starego Miasta, by dawnym tańcem wypełnić historyczne, średniowieczne mury Krakowa. Pokazy tańca można było bowiem zobaczyć w Barbakanie, na Wawelu i kamienicy przy ul. Kanoniczej, gdzie mieści się Pałac Biskupa Erazma Ciołka, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Barbakanie odbyła się też wielka, finałowa gala baletowa „A l’espagnol”. Podczas tego ognistego, utrzymanego w iście hiszpańskim stylu wieczoru na scenie wystąpili goście z Półwyspu Iberyjskiego: Carles Mas y Garcia oraz Ana Yepes, Alaknanda Bose (mistrzyni tańca kathak z Indii) oraz jej uczennice, Małgorzata Matuszewska, tancerka flamenco z Warszawy, oraz Romana Agnel i tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.