Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lutosławski klasyczno-jazzowy

Krakowscy muzycy przygotowali niezwykłą interpretację kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Zaprezentują  ją we czwartek 8 sierpnia o godz. 19.30 w hali Starej Zajezdni (Kraków, ul. św. Wawrzyńca 12).

- Klarnecistę Adama Szymona Klimę, pianistę Joachima Mencla i kontrabasistę Adama Kowalewskiego zainspirowało zdanie Lutosławskiego: "Muzyka jest wielowymiarowa - w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego - czasem w sprzeczności ze sobą". Przygotowali wyjątkowy projekt "Lutosławski-Retuned", będący prekursorską, klasyczno-jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w 100. rocznicę urodzin kompozytora.  W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra - w miejsce Joachima Mencla - inny znakomity pianista krakowski Piotr Wyleżoł - poinformował Aleksander Małkiewicz z organizującej koncert Agencji Artystycznej "Cracovia Andante".

Program koncertu, któremu patronuje krakowski GN, będzie zróżnicowany. Złożą się na niego "Preludia taneczne" oraz utwory lżejszego, nieklasycznego charakteru.

- Lutosławski napisał "Preludia taneczne" w oryginale na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze (muzyka klasyczna, jazz, gospel), zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, że w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu tria wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi - powiedział A. Małkiewicz.

- Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili sławnego skrzypka Roby Lakatosa, z którym wykonają popularne w latach 60. ub. wieku piosenki, napisane przez Lutosławskiego właśnie pod pseudonimem Derwid – dodał A. Małkiewicz. Roby Lakatos, cygański muzyk z Węgier, ma w Krakowie licznych miłośników swojej wirtuozowskiej gry skrzypcowej.

Bilety na koncert w cenie 50 zł i 35 zł dla grup minimum 5 osób można kupować w Punktach Informacji Miejskiej, w Filmotechnice oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem. Rezerwacja i informacja: tel. 600 419 444, e-mail: biuro@cracoviaandante.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama