Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rowerem przez miasto

W Krakowie działa 13 stacji rowerów miejskich.

Rower jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uniknąć stania w korkach, jazdy zatłoczonym autobusem lub pragną zadbać o codzienny ruch na świeżym powietrzu. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na zakup własnego jednośladu. Niektórzy nie korzystają z niego także z obawy przed kradzieżą. Przypominamy, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma dla wszystkich propozycję.

Niebieskie rowery stoją już przy stacjach: Wawel, pl. Wszystkich Świętych, Błonia, Teatr Bagatela, Nowy Kleparz, Galeria Krakowska, rondo Mogilskie, pl. Inwalidów, rondo Grunwaldzkie, Poczta Główna, rondo Grzegórzeckie.

Aby skorzystać z publicznych pojazdów, wystarczy zarejestrować się w serwisie: www.kmkbike.pl. Po podaniu danych osobowych użytkownik otrzymuje wiadomość SMS z kodem PIN oraz kodem aktywacyjnym, który wpisuje się w specjalnym formularzu. Po otrzymaniu hasła trzeba zasilić swoje konto kwotą 20 zł. By skorzystać z roweru po raz kolejny, na koncie nie może być mniej niż 10 zł.

Żeby wypożyczyć pojazd, przy wybranej stacji należy wcisnąć przycisk „Wypożycz”, wprowadzić numer telefonu i kod PIN podany w trakcie rejestracji. Następnie wpisuje się numer zamka elektronicznego podanego przy rowerze i odpina się go. Warto wcześniej sprawdzić, czy jest sprawny. Zwrot odbywa się w podobny sposób.

Pierwsze pół godziny jazdy jest darmowe. Za kolejne 30 min. zapłacimy 3 zł. Podobnie za każdą rozpoczętą godzinę. Z roweru można korzystać maksymalnie 12 godzin.

W przypadku zniszczenia lub kradzieży trzeba będzie zapłacić 1650 zł.

Operator systemu aktualnie pracuje nad planem połączenia sieci wypożyczalni z Krakowską Kartą Miejską. Jeśli wszystko się uda, jeszcze w tym roku posiadacze KKM na wszystkie linie będą mogli jeździć rowerami zupełnie za darmo. W najbliższym czasie ma też zostać ogłoszony przetarg na utworzenie kolejnych stacji, minimum 13. Stacje będą nieczynne zimą, prawdopodobnie od 30 listopada do 1 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama