Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pielgrzymka to piękna rzecz

O wierze, która zbawia, ŚDM w Krakowie i bąblach na nogach z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia Arkadiusz Grochot.

Arkadiusz Grochot: Jak Ksiądz Biskup będzie wspominał tę pielgrzymkę?

Bp Grzegorz Ryś: – Zawsze i każdą wspomina się pięknie. Ta pielgrzymka była dość trudna. Ja dość długo chodzę na pielgrzymki, ale klimat nam w tym roku zgotował trochę kłopotów.

Który raz Ksiądz Biskup jest na pielgrzymce?

– Nie pamiętam. 21 albo 22.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa apostołów: „Panie, przymnóż nam wiary!”. Jakie refleksje powinny nasunąć się pielgrzymom? Co powinni z tej pielgrzymki wynieść?

– To będzie za każdym razem bardzo indywidualne. W naszej grupie czytaliśmy sześć fragmentów z Ewangelii św. Łukasza, które mówią o ludziach zbawionych przez wiarę. Jest taki refren tej Ewangelii: „Twoja wiara cię zbawiła, twoja wiara cię ocaliła”. Myślę, że to jest najważniejsze. Wiara nie jest tylko postawą rozumu, która zgadza się na jakieś teorie, to nie jest tylko światopogląd. Wiara to rzeczywistość dynamiczna, w której człowiek ma doświadczenie bycia ocalonym.

Czy ma Ksiądz Biskup bąble na nogach?

– Mam. Ale na szczęście mam też „Maltę” w grupie. W tym roku jestem absolutnie pełen podziwu dla służb medycznych, które wykonywały pracę nadludzką. Zwykle najbardziej wyczerpującym zajęciem na pielgrzymce jest bycie porządkowym, ale myślę, że w tym roku służba medyczna miała znacznie więcej biegania i pomagania. Oni wykonali straszną pracę.

W pielgrzymce idzie wielu młodych ludzi, więc nie może zabraknąć pytania o ŚDM w Krakowie.

– To nie jest nam dane dlatego, że jesteśmy mistrzami świata w organizowaniu przyjazdów papieskich. Takie myślenie byłoby małostkowe. Mamy Kościołowi powszechnemu usłużyć tak, jak potrafimy i jest kilka powodów, dla których ma to być Kraków i Polska w 2016 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  12.08.2013 21:07
  Jeszcze piękniej, gdy w pielgrzymce bierze udział Biskup z bąblami na nogach.
  To jest świadectwo - prawdziwe świadectwo.
  doceń 0
 • MarekK
  13.08.2013 07:54
  Księże Biskupie Twoja przepocona sutanna i obecność była wielkim świadectwem wiary i przykładu pielgrzymowania. Nie słowa lecz po czynach poznają.!!!!!! A brawa na Jasnej Górze to ocena postawy. Szczęść Boże.

  PS.
  Bycie porządkowym, jeśli jest dobrze rozumiane to też może być wielkim świadectwem wiary i służby innym.
  Pozdrawiam.
  Porządkowy.
  doceń 0
 • gracjanbienkowski
  13.08.2013 12:45
  Zawsze uważałem pielgrzymkę za coś wspaniałego. Zwłaszcza gitara i śpiew na pielgrzymce łączy wszystkich jej uczestników, w takim uniesieniu nad wielkością Boga i pragnieniem spotkania się Nim w drodze. Bo gdzieby nie spojrzeć, tam widac Jego dzieła, często stworzone za pomocą ludzkich rąk.

  Jezus powiada: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. I to, że człowiek jest drogą Kościoła, to brzmi dumnie, ale i odpowiedzialnie za to podążanie za Jezusem.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma