GN 2/2021 Archiwum

Zaczytani

13 sierpnia w parku im. H. Jordana odbyła się akcja KsięgoZbiór.

Książki coraz częściej „wychodzą na świeże powietrze”. Tym razem miłośnicy literatury spotkali się w parku im. H. Jordana, gdzie przez godzinę czytali, a przyglądali się im zadziwieni spacerowicze. Po co to wszystko?

Według badań Biblioteki Narodowej, w 2012 roku ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. W ostatnim czasie odbywa się coraz więcej akcji promujących czytelnictwo, które są reakcją na te zatrważające dane. Jedną z nich jest właśnie KsięgoZbiór.

– Wyznaczamy nowy kierunek czytania – mówią organizatorzy. Akcja ma promować czytelnictwo jako sposób spędzania wolnego czasu. Literaccy pasjonaci spotykają się w miejscu publicznym, wcześniej wyznaczonym i przez godzinę czytają w ciszy – każdy swoją książkę. Przynoszą słodkości, przyprowadzają przyjaciół, niektórzy przychodzą ze zwierzętami. Warto podkreślić, że podczas akcji obowiązuje zasada „no logo” -  nie reklamuje się żadnych podmiotów komercyjnych.

Pierwszy KsięgoZbiór miał miejsce w Łodzi w 2011 roku. Od tej pory jest organizowany w różnych formach, np. w tramwaju, i stopniowo angażuje kolejne miasta. Krakowską edycję zorganizowały trzy studentki – Diana Drobniak, Monika Kubica i Renata Zgud, które chcą zarażać innych swoją literacką pasją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama