Na uroczystości 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej przyjechało kilka tysięcy wiernych, także z różnych krajów europejskich oraz z Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Wszystkich przywitał bardzo serdecznie ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Była też okazja do złożenia góralskich życzeń kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Mszę św. koncelebrowali także krakowscy biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń. Ten ostatni świętował jubileusz 40-lecia kapłaństwa.
Przed Mszą św. kard. Dziwisz poświęcił okolicznościową tablicę pamiątkową, umieszczoną na ścianie frontowej bazyliki. Później metropolita krakowski, w asyście księży i służby liturgicznej, przeszedł w procesji do ołtarza polowego, gdzie przewodniczył Sumie odpustowej. Figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej do ołtarza przynieśli żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
W homilii kard. Dziwisz nawiązał do uroczystości sprzed 50 lat. – O koronację zabiegał młody bp Karol Wojtyła, ówczesny wikariusz kapitulny archidiecezji krakowskiej, dziś bł. Jan Paweł II. Zgodę na koronację papieskimi koronami wyraził papież Jan XXIII, również błogosławiony. Koronacji dokonał prymas Polski, dziś sł. Boży kard. Stefan Wyszyński. Uderza fakt, że główni protagoniści koronacji Pani Ludźmierskiej to ludzie święci. Matka Boża zawsze prowadzi swoje dzieci do świętości. Prowadzi nas do Swego Syna, do pójścia za Nim, do włączenia się w Jego misję zbawienia świata w konkretnych warunkach życia. To jest nasz scenariusz świętości! – podkreślił hierarcha.
Przytoczył też słowa bp. Wojtyły po koronacji Pani Ludźmierskiej 15 sierpnia 1963 roku: „Rozpoczęło się Jej królowanie w naszych duszach, w myślach, słowach i uczynkach, w małżeństwie, w życiu rodzinnym i wychowaniu dzieci, w obyczajach młodzieży, w pracy na polu, w warsztatach, biurach czy fabrykach – we wszystkim, czego tknie człowiek wierzący i prawdziwy czciciel Maryi” – mówił przyszły papież . – Oto najgłębszy sens aktu koronacji. Zewnętrzny gest miał prowadzić do otwarcia przed Maryją przestrzeni ludzkich serc, domostw i środowisk, aby przeniknął je duch Ewangelii – podkreślił kard. Dziwisz.
Na zakończenie Mszy św. samorządowcy z Podhala – ku zaskoczeniu gospodarza miejsca – złożyli mu serdeczne życzenia i podziękowali za dotychczasową pracę na rzecz sanktuarium i całego Podhala. Duchownemu gratulowano pięknego przygotowania uroczystości. Ksiądz kustosz przyjął życzenia z wielkim wzruszeniem. Podziękował także za wszelkie wsparcie w zmaganiach ze swoją chorobą.
W ramach uroczystości odpustowych liczni pielgrzymi uczestniczyli w Pasterce Maryjnej, którą o północy z 14 na 15 sierpnia odprawili bp Jan Szkodoń i bp Grzegorz Ryś. Przed Pasterką ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Główne uroczystości jubileuszowe poprzedziły Dni Maryjne i nowenna. W ich programie znalazł się Dzień Kanadyjski, Dzień Amerykański i Dzień Betlejemski. Wspominano bowiem miejsca, gdzie czczona jest na świecie Matka Boska Ludźmierska. Ponadto po raz drugi zaprezentowano w ogrodach różańcowych „Operę Góralską – Jan Paweł II na Podhalu”.
Z okazji jubileuszu wydano też wiele okolicznościowych publikacji, które rozdawano wiernym, m.in. książeczkę z rozpisanym planem Eucharystii i wszystkimi modlitwami oraz Informator Pielgrzyma. Każdy pątnik mógł również otrzymać specjalny certyfikat, że nawiedził sanktuarium w roku jubileuszowym.