Nowy numer 2/2021 Archiwum

Warkocze Matki Bożej przejdź do galerii

W Krakowie odbyła się IV edycja konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.

Na Małym Rynku roznosił się zapach mięty, jabłek, róż, krwawnika, werbeny i dziewanny, zwanej warkoczami Matki Boskiej. Nie zabrakło też jarzębiny, winogron, złocistych kłosów pszenicy, a nawet cukinii. To już po raz czwarty Instytut Dziedzictwa zorganizował konkurs na zielne bukiety. W tym roku odbył się on w trzech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny, Bukiet Miejski i Mały Bukiet.

– Kiedy patrzę na takie dzieła sztuki, myślę sobie, że ich autorzy są niesamowicie piękni wewnętrznie – mówiła Liliana Sonik, inicjatorka konkursu, prezes Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 13 zagranym z Wieży Mariackiej hejnałem i pieśnią maryjną. Starszy ogniomistrz Zygmunt Rozum potwierdził, że nawet tam, na wysokości 54 metrów, czuł piękny zapach ziół. Specjalnie dla wszystkich zebranych zszedł z wieży i zaprezentował ze sceny jeszcze m.in. „Czarną Madonnę” i „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Warkocze Matki Bożej   Niektórzy bukiety trzymali w dłoniach, inni - na głowach, by w piękny sposób podkreślały kobiecy urok Adam Wojnar /GN Święto bukietów odwiedził także ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej, który poświęcił zioła i kwiaty oraz pogratulował pomysłowości uczestnikom konkursu.

W czasie niełatwych dla jury obrad publiczność zabawiali Mieczysław Czuma i Leszek Mazan. Zorganizowali konkurs wiedzy o właściwościach ziół, m.in. podpytywali gospodynię o skuteczne sposoby stosowania lubczyku. Ze swoim zespołem wystąpiła także Joanna Słowińska.

Dla zwycięzców ufundowano cenne nagrody pieniężne i rzeczowe. Dorośli, którzy zajęli I i II miejsca, dodatkowo pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. – Osobiście pokażę im kilka pięknych miejsc w tym mieście – obiecał poseł Bogusław Sonik. Specjalną nagrodę otrzymała także najmłodsza uczestniczka konkursu, dwuipółletnia Laura.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli: Gabrysia Jazgar (Mały Bukiet), Monika i Jan Świdroń (Tradycyjny Bukiet Zielny) oraz Bernadeta Walczak (Bukiet Miejski). Gratulujemy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama