Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tramwaj zwany zamieszaniem

Od września kolejne zmiany w komunikacji miejskiej w Krakowie. Wracają tramwaje. Znikają autobusy.

Pierwsze zmiany w krakowskiej komunikacji nastąpią już 26 sierpnia. W związku z pracami przy budowie hali widowiskowej nie będzie przejazdu tramwajem przez al. Pokoju do Nowej Huty. Na ok. 4 tygodnie zawieszona zostanie linia 14, linia 1 ma kursować al. Jana Pawła II i ul. Mogilską, natomiast linia 22 będzie skierowana do pętli Dąbie.

Od września cieszyć się będą mieszkańcy Bronowic, bo na starą trasę wraca „kultowy” tramwaj nr 8. Nazwa nie jest na wyrost, bowiem żadna linia nie doczekała się takiej liczby wielbicieli domagających się jej przywrócenia. 17 listopada 2012 została ona  skierowana do Cichego Kącika. Nie pogodzili się z tym mieszkańcy Krakowa i zaczęli akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie cofnięcia zmian. Nie dawano im większych nadziei, stąd zaskoczenie decyzją ZIKiT jest duże.

Jej ogłoszenie wywołało jednak sporo zamieszania. Najpierw Zarząd Infrastruktury Komunikacji i Transportu miał oprócz dobrej i złą wiadomość. Dotyczyła ona mieszkańców Bronowic Małych, bo tym razem linia miała kończyć  bieg wcześniej, już  na pętli przy ul. Rydla. Przez całą środę urząd był zasypywany mailami i telefonami, bo jednak kilka tysięcy osób mieszka właśnie na dawnym os. Widok. Reakcja ZIKiT była szybka, już wieczorem na swoich stronach ogłosił korektę: "ósemka" wraca na starą trasę - pojedzie do końca, czyli pętli w Bronowicach Małych.

Na starej pętli bronowickiej „czternastkę” zastąpi natomiast linia 24 i to jej trasa zostanie skrócona. Linia 20 zachowa swój numer (miała przybrać nr 54) i z Małego Płaszowa nie pojedzie do Bronowic, lecz do Cichego Kącika, czyli zastąpi na tej trasie „ósemkę”.

Na torowiska powrócą też linie 11 i 19, czego domagali się krakowianie. Ale jeszcze nie od września, ze względu na planowane remonty.

Więcej zmian nastąpi  na trasach linii autobusowych:

116 - zniknie z ulic na dobre,

409, 429, 439 - będą nadal zawieszone,

118, 127, 128, 132, 153, 185, 412, 501 - wracają na swoje stałe trasy,

100, 101 - zostaną dołożone dodatkowe kursy,

105, 130, 159, 179 - funkcjonowanie linii zostanie wydłużone do ok. godziny 24,

125 - linia wykonywać będzie kursy wariantowe przez ul. Domagały i pętlę Nad Drwiną,

134 - funkcjonować będzie z częstotliwością 30 min w dni powszednie i 15 min w weekendy,

144 - zostanie wprowadzona korekta trasy, linia funkcjonować będzie na trasie od Rżąki do przystanku Makowskiego bez zmian, następnie ulicami Batalionu "Skała" AK i Krowoderskich Zuchów do pętli Krowodrza Górka,

151/451 - w związku z likwidacją linii 116 zostanie zwiększona częstotliwość kursowania do 12 min w godzinach szczytu

194 - korekta trasy, linia funkcjonować będzie na trasie od Czerwonych Maków do przystanku Makowskiego bez zmian, następnie ulicami Batalionu "Skała" AK, Wyki, Pachońskiego do Prądnika Białego,

208 - nadal nie będzie wjeżdżać pod Terminal Krajowy T2. Obecna trasa pozostaje trasą stałą,

352 - funkcjonowanie linii zostanie wydłużone do 22.09.2013 r. i kursować będzie jak dotychczas, w weekendy słoneczne,

502 - zostaną wykonane dodatkowe kursy w sobotnie i świąteczne wieczory.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama