Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rozśpiewany korowód przejdź do galerii

W Zakopanem trwa jubileuszowy, 45. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich.

W niedzielę 25 sierpnia z uczestnikami festiwalu spotkała się para prezydencka. Bronisław Komorowski z żoną uczestniczyli w Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem. Prezydencka para przyjechała do Zakopanego z prywatną wizytą, znalazła jednak chwilę, by zagościć na festiwalu. Głowę państwa przywitał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który wraz z dyrektorem festiwalu Andrzejem Kaweckim przekazał jako podarunek drewnianą makietę kościółka na Jaszczurówce z prośbą o objęcie przez gości honorowego patronatu nad zbliżającymi się obchodami Roku Witkiewiczowskiego.

Tradycyjnie Po Mszy św., którą odprawił proboszcz ks. Mariusz Dziuba, ulicą Zamoyskiego i Krupówkami ruszył barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód złożony ze wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu.

W Miejskiej Galerii Sztuki im. hr. W. Zamoyskiego w Zakopanem została uroczyście otwarta wystawa przygotowana z okazji jubileuszu festiwalu. Zgromadzono na niej plakaty, fotografie, nagrody, ludowe stroje i inne pamiątki. W galerii oglądać można także stare czarno-białe filmy i współczesne prezentacje multimedialne. Pokazują one bogatą historię tej znanej i lubianej zakopiańskiej imprezy oraz oddają jej wyjątkowy klimat.

Podczas wernisażu aktor Teatru Witkacego Krzysztof Wnuk przypomniał najważniejsze fakty dotyczące festiwalu. Wystawę otworzył burmistrz Janusz Majcher, któremu towarzyszyli dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki, dyrektor artystyczny festiwalu Stanisława Trebunia-Staszel, wicestarosta Andrzej Skupień, konferansjerzy oraz muzykanci. Wernisaż zgromadził także wielu miłośników folkloru i zakopiańskiego festiwalu.

– Ten festiwal i jego wspaniały koloryt tworzą historię. Pokazują to plakaty i inne zgromadzone tu pamiątki. Gratuluję pięknej wystawy i życzę, żeby ten jubileuszowy festiwal był niezapomniany, tak, jak wszystkie poprzednie. Każdy się przecież czymś wyróżniał i każdy możemy dziś z sentymentem wspominać – mówił burmistrz Majcher.

Organizatorem wystawy jest Biuro Promocji Zakopanego we współpracy z Miejską Galerią Sztuki. Scenariusz przygotowała Ewa Dyakowska-Berbeka. Ekspozycja będzie czynna do 8 września.

Kolejnym wydarzeniem związanym z festiwalem było rozstrzygnięcie XLII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha. Jak przypomina Anna Karpiel-Semberecka z zakopiańskiego magistratu, jego głównym celem jest popularyzacja poezji związanej z górami, zarówno tej pisanej gwarą, jak i językiem literackim. Konkurs ogłaszany jest przez Wydział Kultury i Popularyzacji Urzędu Miasta Zakopane. Inicjatorem konkursu w 1972 r. był ówczesny prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego Tadeusz Staich. Od roku 1988, na wniosek poety z Poronina Franciszka Łojasa-Kośli, konkurs nosi imię pomysłodawcy. Pierwszą nagrodę za cykl wierszy pisanych gwarą otrzymała znana nowotarska poetka Wanda Szado-Kudasikowa. W kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężył Tadeusz Charmuszko z Suwałk.

Wszelkie informacje o Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich znaleźć można na stronie internetowej: www.mffzg.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy